Provencalsk tunfisk
Apéritif

Provencalsk tunfisk

Slik tilbereder de tunfisken i Provence. Prøv, og du vil ikke angre.

Fremgangsmåte

Varm opp halvparten av oljen i en klebefri stekepanne. Tilsett løk og hvitløk og la det steke forsiktig i 3-4 minutter, til løken er blank.

Hell tomatene og tomatpureen opp i pannen, la det få et oppkok, slå ned varmen, dekk til og la det surre i 5 minutter. Legg tunfiskbiffene oppi, dekk til med lokk og la det surre på svak varme i 8-10 minutter.

Bland i oliven og basilikum. Pass på at tunfiskbiffene ikke går i stykker. La det hele bli gjennomvarmt og smak eventuelt til med salt og pepper. Løft tunfiskbiffene ut av pannen og legg dem på et varmt fat eller på porsjonstallerkener. Øs sausen fra stekepannen over og server.

Flere oppskrifter med tunfisk

Her får du sært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Best av 500 rødviner: Barolo, grand cru burgund og Côte-Rôtie i superklassen
+
Tester

Best av 500 rødviner: Barolo, grand cru burgund og Côte-Rôtie i superklassen

Eneste ulempen er selvsagt høye priser, men når det er sagt, finnes det også veldig godt prisede alternativer fra andre destinasjoner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

100 nye bobleviner testet: Rosa champagne av en annen verden topper
+
Tester

100 nye bobleviner testet: Rosa champagne av en annen verden topper

Vi får ikke nok av champagne og britiske bobler her i nord, og det virker som om de økende prisene ikke stopper denne lysten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sørfranske rødviner i en klasse for seg
+
Godbiter i pollisten

Sørfranske rødviner i en klasse for seg

Takket være naturlige metoder, biodynamisk drift og råd fra en kultprodusent, har denne historiske Languedoc-produsenten fått en nystart, men ikke helt uten dramatikk.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Grillsesongen er ikke over – denne billigvinen gjør jobben
+
Ukens vin

Grillsesongen er ikke over – denne billigvinen gjør jobben

159,90 er virkelig billig i dagens prisleie, og i hvert fall når den er så vellaget som denne.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik gjør du tomatsuppen indisk hot - men ikke sterk
Dagens rett
Tomatsuppe som i India

Slik gjør du tomatsuppen indisk hot - men ikke sterk

Denne tomatsuppen er nemlig ikke sterk i vanlig forstand, bare beriket med klassiske indiske kryddere. Den skal imidlertid nytes glovarm.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

På topp blant 400 nye hvitviner: Strålende rieslinger en konge verdig
+
Tester

På topp blant 400 nye hvitviner: Strålende rieslinger en konge verdig

2024 og 2025-årgangene gir rieslinger for to ulike smakspreferanser, som kommer til å sikre denne populære vinstilens vekst i Norge. Septembernyhetene har også mye annet å by på.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her