Purrestokk med røkt rømme
Foto: Lars Petter Pettersen

Purrestokk med røkt rømme

Purrestokk er ikke hverdagskost, men et produkt som har sin plass i matkulturen. Bare se hva du kan lage av noe som normalt ikke brukes.

Fremgangsmåte

Purre:
Rens ut den tykke margen inni den stokkede purren. Del kjernen i passe lange stokker og kok dem lett i en liten kjele i smørvann til de så vidt er møre. 

Røkt rømme:
Fordel rømmen jevnt utover på et brett. Sett brettet på grillen og fyr opp en liten kjele med røykespon. Legg på lokk slik at flammen kveles og røyken kommer ut. Plasser den i grillen under rømmen, ha på lokk og la stå en halvtimes tid til rømmen har tatt til seg den deilige røyksmaken.

Purreolje:
Bruk det grønne fra purren. Ha i en blander med olje og kjør til jevn masse. Sil og ta vare på oljen. For en mer holdbar olje, varmer du den opp i en kjele  til maks 65 grader. Sil raskt gjennom et filter og oppbevar i kjøleskap.

Tips:
I stedet for rømme kan du bruke crème fraîche.

Servering:
Varm opp rømmen og smak til med salt, pepper, noen dråper sitronsaft og grønn purreolje.

Variasjon:
Du kan selvfølgelig servere purrestokken med vanlig pisket rømme om du vil – eller med varm rømmesaus fra panna.

Tips:
Purrestokk, sier du? Hva i all verden er det? Jo – nå skal du høre: Vi tok med denne oppskriften for å introdusere en råvare vi virkelig er glad i, for et større publikum. Når purren går opp i blomst utover i sesongen, blir kjernen fast og ganske hard. Det er denne kjernen som kalles purrestokk. Det har ikke vært vanlig å bruke denne stokken i matlagingen – uansett pleier jo purren å høstes før den blomstrer. Men purrestokken smaker likevel helt fantastisk når den kokes: fyldig og deilig, som en helt egen grønnsak. Vi topper med rømme, som vi har røkt lett for en ekstra smakseffekt.

Spør deg fram hos grønnsakshandleren eller i grønnsaksdisken i butikken om de kan levere purrestokk til deg. Se på det som en innsats for matkulturen: Jo flere som spør, jo lettere vil det etter hvert å bli å få tak i purrestokk. 

Tips:
De ytre lagene av den stokkede purren er trevlete, men kan eventuelt brukes til purrechips eller i gryter eller kraft.

Oppskriften er hentet fra Grønnsakskokeboka, en av fem finalister i Beste norske kokebok 2018.

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Tom Victor Gausdal og Stian Floer

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Kvinnedagsmenyen skal feires med noe ekstra godt
Dagens rett

Kvinnedagsmenyen skal feires med noe ekstra godt

Om du ikke feirer 8. mars, vil du likevel overbevises av disse to oppskriftene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Noen ganger smaker det helt klassiske aller best - som en reinsdyrstek med viltsaus og hasselbackpoteter
Dagens rett

Noen ganger smaker det helt klassiske aller best - som en reinsdyrstek med viltsaus og hasselbackpoteter

Det finnes knapt noen bedre søndagsmiddag enn nettopp en viltstek - snakk om en perfekt avslutning på uken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Denne baroloen ser du ikke så ofte – så benytt sjansen
+
Godbiter i pollisten

Denne baroloen ser du ikke så ofte – så benytt sjansen

Den kommer fra en La Morra-vinmark som skiller seg ut.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Test ulike uttrykk for Wachau-grüner til utrolig god pris
+
Ukens vin

Test ulike uttrykk for Wachau-grüner til utrolig god pris

Deres friskhet, fruktighet og ulik grad av terroiravtrykk gjør dem til supre matviner. Og perfekte til å møte våren med.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Sats på dette kjappe alternativet til fredagskosen
Dagens rett

Sats på dette kjappe alternativet til fredagskosen

Pitabrød fylt med med krydret svinekjøtt er et supert alternativ til fredagstacoen eller når du bare har det travelt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Cosmopolitan er en selvfølge på kvinnedagen - her med noen vrier
Ukens drink

Cosmopolitan er en selvfølge på kvinnedagen - her med noen vrier

Drinken Cosmopolitan kalles ofte litt nedlatende for en "jentedrink", men det er ikke på grunn av smaken og styrken for den har godt med personlighet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her