Rabarbra- og jordbærkompott med Pernodisparfait
Foto: Mari Svenningsen

Rabarbra- og jordbærkompott med Pernodisparfait

Rabarbra og jordbær er en fantastisk kombinasjon, og sammen med den milde lakrissmaken i Pernodisen har du den perfekte avslutningen på sommerkvelden….

Fremgangsmåte

Trekk skinnet av rabarbrastilkene og del dem i 2-3 cm biter.

Del vaniljestangen i to på langs og skrep ut frøene med en kniv. Ha frøene og stangen i en kjele med eplejuice og sukker og kok opp.

Tilsett rabarbra i biter og la dem småkoke under lokk i 4-6 minutter eller til de er knapt møre. Smak til med mer sukker etter smak. Her er det fint om det er litt knas i rabarbraen.

Rør sammen potetmel og kaldt vann. Tilsett potetmeljevningen til kompotten i en tynn stråle, mens du rører hele tiden.

Gi kompotten et raskt oppkok og avkjøl. Kompotten vil tykne noe når den avkjøles.

Rens jordbærene og del dem i to eller tre. Vend dem inn i kompotten før servering.

Isparfait:
Del vaniljestangen på langs og skrap ut frøene. Bland stangen og frøene med eggeplommer og sukker, og visp sammen til en lys og kremaktig eggedosis. Ta ut vaniljestangen.
 

Pisk fløten til den danner myke topper og bland den inn i eggedosisen. Smak til med Pernod.

Hell i egnet form og frys i minst fire timer. Rør opp parfaiten hver halvtime for å hindre at det danner seg iskrystaller i parfaiten.

Ved servering:
Ta parfaiten ut av fryseren en liten halvtime før servering slik at du kan lage en fin kule av den og pynt med mynte.
 

Tips: Hvis du vil ha en voksen smak på kompotten kan du tilsette en stjerneanis og en bit kanelstang til sukkerlaken i det du koker kompotten. Du kan også bruke en vanlig is til.

Lyst til å lage en annen iskrem er oppskriftene her

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Opplysningskontoret for egg og kjøtt

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Det er fortsatt mulig å få solid chardonnayvaluta fra Burgund
+
Godbiter i pollisten

Det er fortsatt mulig å få solid chardonnayvaluta fra Burgund

Denne produsenten lager vinene etter alle kunstens regler, og det kjennes på smaken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Nordmenn elsker gresk (hvit)vin, prøv disse nyhetene
+
Ukens vin

Nordmenn elsker gresk (hvit)vin, prøv disse nyhetene

Gjør en gresk vri på 1. mai-helgen i år, fr den ene kan du plukke med deg allerede i dag i de fleste polutsalg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Møt Englands fremste stjernevinmaker som kan mer enn musserende vin
+
Godbiter i pollisten

Forsiden akkurat nå - 4

To supre viner i basis fra denne superkvinnen
+
Ukens vin

To supre viner i basis fra denne superkvinnen

Julia Kemper har satt ettertrykkelig spor etter seg i basishylla med stadig nye viner i klassen klar adresse og veldig god valuta for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

By på lekker kalveschnitzel i kveld
Dagens rett
Kalveschnitzel

By på lekker kalveschnitzel i kveld

Det blir ekstra god stemning rundt middagsbordet med schnitzel laget av saftig og mørt kalvekjøtt. Her er oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Med helstekt kylling blir det alltid god stemning rundt bordet
Dagens rett

Med helstekt kylling blir det alltid god stemning rundt bordet

Helstekt kylling er en skikkelig festrett, og sausen lager seg nesten helt selv under stekingen.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her