Sjokolade- og appelsinris
Foto: Astrid Hals

Sjokolade- og appelsinris

Ingredienser
2½ dl kald risgrøt
2 dl kremfløte
70 g sjokolade, hakket
1 appelsin
skall av 1 appelsin
6 plater gelatin
kokende vann

Fremgangsmåte

Visp fløten til krem og bland den i risgrøten. Ha den hakkede sjokoladen sammen med appelsin i biter i riskremen. La gelatinplatene ligge i bløt ca. 5 minutter i kaldt vann. Klem vannet fra gelatinplatene og løs dem opp ved å slå over ca. ½ dl kokende vann. Rør gelatinoppløsningen i det øvrige og fordel det i porsjonsformer eller glassbolle. Sett desserten kaldt til den har stivnet helt. Pynt eventuelt med appelsinbiter.

Bruk en rest av risgrøten eller kjøp ferdig risgrøt. Et lekkert og annerledes alternativ til riskremen på julaften eller som et nytt innslag en av juledagene.

Sendt inn av TINE Kjøkken

Forsiden akkurat nå
Denne maten blir laget med Miles Davis som improvisasjonskilde
+

Denne maten blir laget med Miles Davis som improvisasjonskilde

Bruno Verjus bak tostjerneren Table i Paris følger jazzlegenden Miles Davis’ tilnærming når han skaper sitt kjøkken. Uten regler. Selv mener han at han er for gammel til å gjennomføre revolusjonen, det overlater han til sine unge kokker.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Gammel leirkrukketradisjon får nytt liv
+

Gammel leirkrukketradisjon får nytt liv

Bruk av talha er opprinnelig en tradisjon knyttet til underområdet Vidigueira i Alentejo, men leirkrukkene kan brukes over hele Alentejo, såframt reglene følges. Men det finnes motstemmer som ønsker å endre på dette.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser
+
Godbiter i pollisten

Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser

Klosterwingerte i Markgräferland, sør i Baden, har siden middelalderen da munkene dyrket druer, hatt en egen og høy status.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp til de lange grønne
+
Ukens vin

Knallkjøp til de lange grønne

Med denne vinen kan aspargessesongen innvies.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

En slik suppe kommer du til å lage flere ganger
Dagens rett

En slik suppe kommer du til å lage flere ganger

Denne thai-inpirerte suppeoppskriften med svinekjøttboller og glassnudler kommer til å gi mersmak samt et aldri så lite press på kokken til å forske mer i Thailands spennende kjøkken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

La deg friste til å prøve en ny oppskrift med asparges
Guide

La deg friste til å prøve en ny oppskrift med asparges

I vår kokebok finnes det i alt 180 oppskrifter med asparges, her er et knippe du må prøve.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her