Sjokoladebrioche
Foto: Eva Brænd

Sjokoladebrioche

Fremgangsmåte

Ingrediensene (ikke smøret) kjøres på maskin til deigen slipper bollen, 6 minutter på sakte og 12 minutter på rask fart.

Kaldt smør tilsettes i små terninger. Kjøres på maskin til deigen slipper bollen, 6 minutter på sakte fart og 12 minutter på raskt. Settes i fettet bakk med lokk, natten over på kjøl.

Store brioche:
Del deigen i emner på 600 gram. Formes til boller, settes i smurt form, heves, pensles med pisket egg, klippes og stekes ved 180 grader. Små deles i 65 gram hver.

Deles i emner på 260 gram, formes og deles i 4. Rulles til boller og settes på brett med bakepapir. Heves, pensles, klippes og strøes med sukker, legg en liten bit smør på hver. Stekes i rolig ovn.

Lager du sjokoladebrioche, rilles sjokoladen inn før deigen heves siste gang. Heves, pensles med egg, klippes og stekes ved 180 grader.

Brioche med bær og rømme:
Form små boller og sett på smurt bakepapir i kjøleskap, kjevle dem tynne og la dem heve godt. Pensles i kantene med egg, en teskje med rømme på midten, legg på bær og strø med litt sukker. Stekes forsiktig i rolig ovn.

Sendt inn av Espen Vesterdal Larsen,Gastronomisk Institutt, Oslo

Forsiden akkurat nå
Gled deg til strålende champagner blant januarnyhetene
+
Tester

Gled deg til strålende champagner blant januarnyhetene

Om du ikke har brukt opp hele boblebudsjettet, er det mange virkelige godbiter blant de 80 nyhetene som er testet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Imponerende Loire-viner gjør hvit januar til en gledens måned
+
Tester

Imponerende Loire-viner gjør hvit januar til en gledens måned

Det er i stor grad (men ikke bare) nyere navn som styrer skuta, ikke bare i Loire, men også i Burgund, Tyskland og Alsace når de nye hvitvinene i januar oppsummeres.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Et av de aller beste kjøpene i basis
+
Godbiter i pollisten

Et av de aller beste kjøpene i basis

I ny årgang er denne Rioja-en helt i tet, og så er den å finne i basisutvalgets 60+ polutsalg. Fra samme produsent kommer også noen hvite godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen
+
Ukens vin

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen

Den er nemlig laget av en av de aller beste. Og så er det satt ned til bare 250 kroner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Villa Paradiso inviterer til italiensk aften med 5 retter og 5 viner
Matkurs og vinkurs
Winemakersdinner 13. februar i Oslo

Villa Paradiso inviterer til italiensk aften med 5 retter og 5 viner

Smak nydelig mat og vin med levende musikk i bakgrunnen på Villa Paradiso Munch Brygge. Dette blir en kveld du sent vil glemme!

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Spiste du ikke kalkun på nyttårsaften - benytt sjansen nå
Dagens rett

Spiste du ikke kalkun på nyttårsaften - benytt sjansen nå

Med denne oppskriften blir kalkunfileten ekstra god. Hemmeligheten er å trekke den i en krydderkraft og selvsagt kjøre på med mye godt tilbehør.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her