Smashkake
Foto: Matprat.no/Sara Johannessen

Smashkake

Smash er manges favoritt-godteri og her får du en hel kake med godsakene.

Fremgangsmåte

Lag eggekrem først:
Visp sammen eggeplommer, melk, sukker og maisenna i en kjele. Klipp opp gelatinplater og ha dem i kjelen. Varm opp smeten under omrøring til kremen begynner å tykne. Avkjøl kremen til den er helt kald.

Trekk kjelen til side hvis det tykner raskere enn du rekker å røre jevnt, ellers kan kremen sprekke (skille seg). Sett kjelen tilbake på platen for å tykne videre til passe konsistens.

Lag marengsbunner:
Ha eggehviter i en ren, tørr bolle av glass eller rustfritt stål. Pisk dem sakte sammen med litt salt til de danner et mykt skum. Skru opp hastigheten til boblene i skummet er små og jevne. Når skummet danner stive topper, tilsett sukker, litt av gangen. Pisk til blandingen er myk og blank og alt sukkeret er oppløst. Ikke visp for lenge, da blir blandingen kornete.

Vend inn siktet maisenna og eddik med en slikkepott.

Grovhakk smash, og ha i marengsen. Vend forsiktig rundt et par ganger til.

Legg ark med bakepapir på to stekebrett, tegn to sirkler etter en kakeform eller en tallerken, 22-24 cm i diameter. Fordel blandingen i sirklene og form det til to kaker, 2-3 cm høye.

Sett ovnen på 120 °C. Bruk over- og undervarme. Stek kakene ca. 1 1/2 time på nederste rille i stekeovnen til bunnene er sprø på yttersiden. Skru av ovnen og la kakebunnene stå i stekeovnen til de er avkjølt, gjerne over natten med ovnsdøra på gløtt.

Sett sammen kaken rett før servering, da holder marengsen seg sprø og god.

Pisk kremfløte stiv og vend den sammen med eggekremen. Det kan lønne seg å røre eggekremen litt glatt før du blander den med kremen, da unngår du lettere klumper.

Legg en marengsbunn på et serveringsfat. Ha på halvparten av kremblandingen og litt knust smash. Legg på neste marengsbunn, resten av kremen og legg på godt med smash. Ha gjerne litt ekstra sjokoladesaus over som pynt.

Har du lyst på en annen kake så se her

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få ukens kake som nyhetsbrev

Sendt inn av Matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Bakt camembert med honning og valnøtter er kosemat som skal nytes med senkede skuldre og fulle glass
Dagens rett

Bakt camembert med honning og valnøtter er kosemat som skal nytes med senkede skuldre og fulle glass

Bakt camembert er uimotståelig deilig helgekos. Perfekt for en kveld med selvpleie eller en romantisk kveld for to.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Braastad får hjelp av champagneekspert til å løfte kvaliteten
+

Braastad får hjelp av champagneekspert til å løfte kvaliteten

Braastad-familien, nå med Edouard, har for første gang på 150 år fått inn en person utenfor familien til å lage produktene. Aurelien Jayat har lang erfaring fra vin- og champagneindustrien, som kommer til nytte i møtet med det fallende markedet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir
+
Godbiter i pollisten

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir

Stadig flere britiske viner uten bobler kommer til Norge, og de er virkelig overbevisende.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Mini-barolo i magnum til knallpris
+
Ukens vin

Mini-barolo i magnum til knallpris

I siste årgang har den fått druer fra topp vinmarker uten at prisen har gått særlig opp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Det er utrolig hvor mye smak en skje paprika kan gi
Dagens rett

Det er utrolig hvor mye smak en skje paprika kan gi

Det er ikke hvilket som helst paprikapulver som brukes i denne paprikagryten med poteter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Brennevin med karakter og krydder dominerer de sterkeste septembernyhetene
+
Tester

Brennevin med karakter og krydder dominerer de sterkeste septembernyhetene

Vi snakker om krydderurtlikører og så vel sitrus- som kremlikør med krydderinnslag. Men også tørre brennevin med mye karakter, og sågar krydder.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her