Marengskake med bær a la Pavlova
Foto: Peter Kam

Marengskake med bær a la Pavlova

Det som er suksessfaktoren med denne kaken er at marengsbunnen blir perfekt sprø og litt seig. Resten er såre enkelt - krem og friske bær, og du har en kake som egner seg så vel på et kakebord som til dessert.

Fremgangsmåte

Tegn 3 ringer, ca. 24 cm i diameter, på bakepapir. Smør og strø mel på ringene. Sett ovnen på 125 °C.

Visp eggehvitene og sukkeret i en bolle over vannbad til marengsen er tykk og fast. Sprøyt eller smør røren i ringene på bakepapiret.

Sett inn alle brettene på en gang i ovnen, men bytt plass på dem av og til. Total steketid er ca. 2 timer. Dra papiret av bunnene. Avkjøl på rist.

Visp fløten og sukkeret stivt. Rens bærene, og vend dem ned i kremen. Smør kremblandingen på to av bunnene, og legg dem sammen. Den øverste pyntes med friske bær.

Flere oppskrifter med Palova finner du her

Her finner du mange oppskrifter til deilige sjokoladekaker

Her finner du veldig mange kakeoppskrifter

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli medlem av Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Få ukens kake som nyhetsbrev 

 

Sendt inn av Dansukker.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Fortsatt fullt kjøleskap etter helgen? Her finner du 28 løsninger
Guide
Oppskrifter restemat

Fortsatt fullt kjøleskap etter helgen? Her finner du 28 løsninger

Til 17. mai har vi en tendens til å handle inn for mye. Men fortvil ikke, det er nok av oppskrifter som trenger rester.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Gled familien ekstra i dag med pasta med pølser
Dagens rett

Gled familien ekstra i dag med pasta med pølser

Dagens middagsoppskrift er en sikker vinner i barnefamilier. Den er nemlig superrask å lage og inneholder både pølser og pasta. Den perfekte restemiddag.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Årets 17. mai-bobler er ekstra lekre
+
Godbiter i pollisten

Årets 17. mai-bobler er ekstra lekre

De kan bli også dine favoritter. Fantastisk champagnevaluta, den vakreste etiketten, på et pol nær deg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med store flasker på bordet blir 17. mai-festen en suksess
+
Ukens vin

Med store flasker på bordet blir 17. mai-festen en suksess

Magnum eller dobbelmagnum med denne rosévinen matcher alt du planlegger på den store dagen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Gi laksen det lille ekstra
Dagens rett

Gi laksen det lille ekstra

Med all respekt for tradisjoner. Men denne vårlige oppskriften på sprøstekt laks med nypotet, nykål og rømmesaus blir middagen uforglemmelig.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Vi har testet årets rosévin - inkludert de beste under 200 kroner
+
Tester

Vi har testet årets rosévin - inkludert de beste under 200 kroner

Blant de drøyt 400 rosévinene vi har testet det siste året, for det meste årgang 2025 og 2024 finner du garantert noe for din smak og ditt budsjett. Også de beste rosevinene under 200 kroner.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her