Sommerens drøm

Fremgangsmåte

Stivpisk eggehviten og tilsett melis og mandler. Has i smurt form med bakepapir i bunnen og stekes 160 grader i 15 minutt (Litt av cluen er at den er lite stekt).
 
Bland eggeplomme, melk, sukker og vaniljesukker i tykkbunnet kjele. Visp godt sammen. La det småkoke noen få minutter under stadig omrøring til massen tykner. Tas av varmen. Tilsett smøret i små klatter, rør det godt inn. Helles over bunnen mens den fremdeles er i formen. La det bli helt kaldt.
 
Slik kan kaken fryses, eller oppbevares i kjøleskap noen dager (Den tiner ganske fort, 1/2 times tid i romtemperatur og den er spiseklar).
 
Ta kaken ut av formen og over på fat. Legg over, gjerne i en topp, stivpisket krem iblandet oppskårne jordbær. Marsipanlokk over. Jeg pleier bare å legge det oppå, litt løst, det blir lekkert. Pyntes med hele, snittede og vridde jordbær med stilk.
 
Et lag med revet sjokolade mellom sitronkremen og jordbærkremen vil nok sette den aller siste spissen. Hva dere enn gjør så lov meg at dere prøver kaken min som ble til ved en tilfeldighet for noen år siden.(Jeg har aldri gitt fra meg oppskriften før, men vil jo egentlig dele den med andre nå som alle vennene mine har smakt den hos meg). Den er en drøm av en sommerkake.

Sendt inn av Geta risanger

Forsiden akkurat nå
Pasjonsfrukt og gin gir en kulere drink enn Pornstar Martini  - men like enkel å mikse
Ukens drink

Pasjonsfrukt og gin gir en kulere drink enn Pornstar Martini - men like enkel å mikse

Kjenn lidenskapens flammer stige i det du med denne farlig gode drinken feirer forsommeren med brask og bram.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Knallgode Jura-viner du rett og slett må prøve
+
Godbiter i pollisten

Knallgode Jura-viner du rett og slett må prøve

Produsenten tilhører det øvre sjiktet i Jura, men er ikke like kjent som sine svært så berømte naboer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Chianti-klassiker har fått ekstra påfyll – men prisen er den samme lave
+
Godbiter i pollisten

Chianti-klassiker har fått ekstra påfyll – men prisen er den samme lave

Denne klassikeren av en Chianti Classico er i særdeles god form om dagen – perfekt til peiskosen eller dine beste kjøttretter. Her får du vite hvorfor.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven
+
Ukens vin

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven

Den er dessuten en gammel kjenning som det er veldig gledelig at igjen er tilgjengelig.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Eksklusiv middag med tyske topprodusenter på Frognerseteren
Matkurs og vinkurs
Winemakersdinner 16. april i Oslo

Eksklusiv middag med tyske topprodusenter på Frognerseteren

Den 16. april inviterer Record vinimport til en helt spesiell Winemakers Dinner hvor tre av Tysklands mest anerkjente vinmakere kommer til Frognerseteren.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris
+
Ukens vin

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris

Den østre delen av Friulis sauvignon blanc-stil er vel verd å teste ut. Denne er dessuten et knallkjøp. Og en drøm til årets første asparges.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her