Sprøstekt tang (Kina)

Fremgangsmåte

I Nord-Kina bruker de en spesiell type tang til denne retten, men finstrimlet bladkål er et godt alternativ. Serveres som forrett eller mellomrett.

Skjær vek og kast eventuelle harde stilker. Legg ca 6 blader oppå hverandre og rull dem hardt sammen. Skjær svært smale strimler på tvers med en skarp kniv. Legg dem på et fat og la dem tørke i ca 2 timer.

Varm 5 - 7,5 cm olje i en tykkbunnet stekepanne eller wok til 190 C. Legg en håndfull av bladene forsiktig i oljen - den vil boble og frese de første 10 sekundene før den roer seg. Frityrstek bladene i ca 45 sekunder eller til de er blitt litt mørkere - bladene må ikke brenne.

Ta opp bladene med hullsleiv, la dem renne av på kjøkkenpapir og legg dem over på et serveringsfat. Hold dem varme i ovnen mens du steker resten.

Når du har frityrstekt alle de strimlede bladene, drysser du dem med salt og sukker og blander forsiktig. Pynt med de ristede mandlene og server omgående.

Påse at pannen er dyp nok til at oljen kan boble opp under stekingen. Pannen skal være under halvfull.

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå
På topp blant 400 nye hvitviner: Strålende rieslinger en konge verdig
+
Tester

På topp blant 400 nye hvitviner: Strålende rieslinger en konge verdig

2024 og 2025-årgangene gir rieslinger for to ulike smakspreferanser, som kommer til å sikre denne populære vinstilens vekst i Norge. Septembernyhetene har også mye annet å by på.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Med selvplukkete kantareller til kebaben blir den ren luksus
Dagens rett

Med selvplukkete kantareller til kebaben blir den ren luksus

Norsk lam og kantareller får en genial ramme i form av denne kebaben. Topp til helgekosen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sørfranske rødviner i en klasse for seg
+
Godbiter i pollisten

Sørfranske rødviner i en klasse for seg

Takket være naturlige metoder, biodynamisk drift og råd fra en kultprodusent, har denne historiske Languedoc-produsenten fått en nystart, men ikke helt uten dramatikk.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Grillsesongen er ikke over – denne billigvinen gjør jobben
+
Ukens vin

Grillsesongen er ikke over – denne billigvinen gjør jobben

159,90 er virkelig billig i dagens prisleie, og i hvert fall når den er så vellaget som denne.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Innbakte pølser er skikkelig fredagsmoro
Dagens rett

Innbakte pølser er skikkelig fredagsmoro

Både store og små kan fritt velge hva de fylles med. Nyt dem i hjemmet eller pakk dem med i sekken og grill over bålet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Slå til med helstekt krydderbakt kveite med kremet blomkål og skalldyrglace
Dagens rett

Slå til med helstekt krydderbakt kveite med kremet blomkål og skalldyrglace

Kveite er vår festfisk nummer en og når den bakes hel i ovnen og serveres med din egen skalldyrsaus belønnes du rikelig med smak. Litt med tidkrevende tilbehør riktignok, men det er det verdt.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her