Suppe av tomater, poteter og grønne bønner (Sopa de feijão verde à moda da Beira) (Portugal)

Fremgangsmåte

Varm olivenoljen i en stor kjele på middels varme. Ha i løk og fres den i 8-10 minutter, til den er mør. Ha i tomater og poteter og stek under omrøring i 3-5 minutter, til alt er godt blandet. Ha i kraft, skru på sterk varme og kok opp. Skru på svak varme og la det småkoke under lokk i ca 20 minutter, til potetene er helt møre. Ta kjelen av varmen og la det avkjøles litt.

Arbeid i omganger: Øs suppen opp i en food processor eller hurtigmikser og kjør til suppen er jevn. Ha suppen tilbake i kjelen.

Kok opp en kjele trekvart full med saltet vann. Ha i grønne bønner og kok i ca 5 minutter til de er møre, men samtidig sprø. La bønnene renne av, og ta vare på litt av kokevannet til bruk i suppen, hvis den blir for tykk.

Varm opp suppen igjen og smak til med salt og pepper. Ha i de grønne bønnene og la det småkoke på middels varme i ca 5 minutter til alt er gjennomvarmt. Tynn ut med kokevannet til bønnene hvis det er nødvendig.

Øs opp i varme suppeboller og pynt med hakket mynte hvis du ønsker. Server med en gang.

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå
Brødrene Graillot gjør som faren sa
+

Brødrene Graillot gjør som faren sa

Å ta over etter en far som har fått æren av å fornye Crozes-Hermitage, skremte ikke Maxime Graillot som sammen med broren Antoine følger 100 prosent i farens fotspor. Med noen sidesprang over elven og nordover til Beaujolais.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Alkoholfrie drinker som har gått sin seiersgang gjennom festivalsommeren - disse lager du hjemme
+
Ukens drink

Alkoholfrie drinker som har gått sin seiersgang gjennom festivalsommeren - disse lager du hjemme

Empress' kombuchaer er det ultimate startpunkt for å lage alkoholfrie drinker som gir umiddelbart lyst på en til. Og så er det bare å kjøre på.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Kule hvitviner som gjenskaper historien
+
Godbiter i pollisten

Kule hvitviner som gjenskaper historien

Sherry har en gyllen fortid, før forsterkningen, som stadig flere yngre vinmakere henter fram igjen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene
+
Ukens vin

Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene

Denne spanske hvitvinen gjør en super jobb som erstatning og ikke minst byr den på veldig god valuta for pengene på 60+ pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Helgrillet fjellørret med spicy agurksalat er uimotståelig
Dagens rett

Helgrillet fjellørret med spicy agurksalat er uimotståelig

Det er knapt noe som smaker mer av sommer enn grillet fisk, og griller du den hel bevarer du alle de gode smakene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Bak en deilig plommekake
Ukens kake

Bak en deilig plommekake

Norske plommer er fantastiske, men har veldig kort sesong. Bak denne kaken nå. Her er oppskriften.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her