Thaimarinerte svinekoteletter
Foto: Kim Holthe

Thaimarinerte svinekoteletter

Fremgangsmåte

  1. Alternativ nudel-saus:
  2. Bland alt i en liten kjele. Kok opp og la småkoke ved svak varme i fem minutter. Avkjøl. Holder seg i kjøleskap i tre dager.
  3. Legg svinekotelettene på fat og smør dem inn med sausen. Sett fatet kjølig i minst en time, gjerne mer.
  4. Skrap av overflødig saus med en kniv. Ta vare på sausen og bruk den til å dryppe rundt på tallerkenen når du legger opp maten, eller ha den i en liten skål og server separat.
  5. Varm olje i en stekepanne og stek kotelettene på hver side i tre-fire minutter. Har du stekeovn, kan du så snart de er blitt brune på hver side, legge dem over på en ildfast form og ettersteke dem i seks minutter ved 180 grader.
  6. I mellomtiden koker du opp vann til nudlene som får trekke noen minutter men ikke på kokeplaten. Der setter du derimot en stekepanne eller wok til kinakålen :
  7. Varm oljen i en wokpanne eller stekepanne. Tilsett hvitløk og vårløk fres litt under stadig omrøring til den blir myk.
  8. Tilsett først gulrøttene og fres litt før du har oppi kinakålstrimlene, litt om gangen siden de bygger mye i pannen. Fres videre under stadig omrøring til de kålen er falt sammen og blitt myk.
  9. Smak til med sukker, limesaft og soyasaus, bland godt og server umiddelbart.

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Kilde Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Med brandade kan du lage flere typer retter
Dagens rett

Med brandade kan du lage flere typer retter

Kokt klippfisk og potet tilsmakt med hvitløk og god olivenolje er den enkle formularet for den klassiske franske retten brandade. Som kan lages på flere måter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Sensasjonelle Nikolai Haram Svorte tok gull i VM for sommelierer 2026

Det er første gang i historien at en norsk vinkelner har nådd så langt og slått ut 65 andre lands kandidater..

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Hvem skulle tro at slik grenachekvalitet kom herfra?
+
Godbiter i pollisten

Hvem skulle tro at slik grenachekvalitet kom herfra?

McLaren Vale er mest kjent for sine shiraz, men disse viser hvor god grenache kan bli, i hendene på de rette folka.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp fra Bordeaux’ Haut-Médoc
+
Ukens vin

Knallkjøp fra Bordeaux’ Haut-Médoc

200 kroner for en 8 år gammel vin er virkelig billig, men legger du på en hundrelapp, får du et enda mer raffinert uttrykk for denne delen av Bordeaux.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

En saftig biff er det alltid plass til, og sausen kommer rett fra kjøleskapet denne gangen
Dagens rett

En saftig biff er det alltid plass til, og sausen kommer rett fra kjøleskapet denne gangen

Rødvinsmør er genialt på en saftig biff - i hvert fall når sulten gnager og grillen allerede er varm. Dessuten kan du lage opp til flere måltider når du først er i gang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Denne vrien på margarita passer høsten
+
Ukens drink

Denne vrien på margarita passer høsten

Større dybde i både sitrussmaken og i tequilaen gir en karakter på margaritaen som gjør den høstklar.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her