Tiramisu
Foto: Per Alfsen

Tiramisu

Tiramisu er en berømt og lettlaget italiensk dessert. Det er kun noen få ingredienser du trenger. Den blir ofte smaksatt med konjakk eller likør. Her er oppskriften du garantert vil lykkes med.

Fremgangsmåte

Del gjerne oppskriften i to. Pisk egg og sukker til stiv eggedosis. Sikt sammen mel og bakepulver og rør det forsiktig inn i eggedosisen. Stek i to smurte former, 24 cm. i diameter, ved 160 °C i 45 minutter.

Legg gelatinplatene i bløt i kaldt vann i 5 minutter. Pisk eggedosis av eggeplommer og melis. Bland inn Mascarponeost (naturell kremost), konjakk og litt revet appelsin- og sitronskall. Ta opp gelatinplatene og klem ut vannet. Kok opp 1/2 dl vann.

Ta kjelen av platen. Ta opp én og en gelatinplate og klem forsiktig ut litt vann. Rør dem ut i det varme vannet til de er helt oppløst før neste plate tilsettes. Hell gelatinblandingen i ostekremen i en tynn stråle mens du rører det raskt inn. Gelatin som røres for sakte inn rekker å danne gelatintråder.

Stivpisk eggehvitene og vend dem forsiktig inn i ostekremen uten at luften i eggehvitene røres ut. Eggehvitene gjør kremen luftig. Sett kaldt i 10 minutter.

Dynking:
Skjær sukkerbrødene i flak og legg dynk dem godt. Legg dynkede sukkerbrødflak, ostekrem og kakaodryss lagvis i én eller to former dekket med plast. Sett desserten i fryseren til den er nesten frossen.
 
Hvelv ut desserten og skjær den i riktig antall porsjoner. Sett alle porsjonene på et brett og sett det i kjøleskap frem til servering. 
 

Når desserten skal serveres legges hver porsjon på en desserttallerken og drysses med kakao og sjokolade på toppen til pynt.

Se våre andre oppskrifter på tiramisu 

Her finner du veldig mange kakeoppskrifter

Se flere nyttige kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få ukens kake som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Sjekk ut siste utgave av Aperitif magasin
+

Sjekk ut siste utgave av Aperitif magasin

Utdrag fra septembermenyen: Kjøtt uten kraftfor og tilsetninger og kokkene som bidro til sommerens VM-suksess. Wachau i endring og Spanias 23. Vino de Pago.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Helgemiddagen blir ekstra god med dette på tallerkenen
Dagens rett

Helgemiddagen blir ekstra god med dette på tallerkenen

Kveite er festingrediens nummer en og med dette smaksrike tilbehøret kan du være litt gjerrig med denne eksklusive fiskeråvaren.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

At disse vinene er unike, er ingen floskel
+
Godbiter i pollisten

At disse vinene er unike, er ingen floskel

De bærer dessuten sine fantasinavn veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Bak den svarte etiketten skjuler en søsters briljans seg
+
Ukens vin

Bak den svarte etiketten skjuler en søsters briljans seg

Joana Maçanita er søsteren til geniforklarte Antonio Maçanita og hun lager stadig lekrere vinene fra vingården i Douro.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Enestående italienske viner til 5-retters meny på Klosteret
Matkurs og vinkurs
Winedinner 17. september i Oslo

Enestående italienske viner til 5-retters meny på Klosteret

La deg forføre av disse populære sicilianske vinene kombinert med en smakfull meny satt sammen av kokkene på Klosteret.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Med denne vrien på søndagskyllingen får du solid uttelling
Dagens rett

Med denne vrien på søndagskyllingen får du solid uttelling

Kylling med fyldig mandelsaus - også kjent som murgh musallam - tar litt tid og har en lang ingrediensliste, men du verden så mye smak du får ut av en helt vanlig kylling.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her