Ostegratinert torsk og grønnsaker i form
Foto: Ezhukov

Ostegratinert torsk og grønnsaker i form

Denne retten kommer du garantert til å lage flere ganger. Den smaker veldig godt og gjør seg selv i ovnen.

Fremgangsmåte

  1. Sett stekeovn på 180 grader (gratineringsfunksjon om du har).
  2. Skjær torsken i serveringsstykker. Smør en ildfast form og dekk bunnen med brødskiver. Legg tynne skiver av squash og purre over brødet og dryss litt salt og grovmalt pepper over.
  3. Legg fisken over grønnsakene. Hell på vin, fordel smøret over fisken og dekk formen med aluminiumsfolie.
  4. Bak fisken midt i ovnen til den er ferdig, ca 15 minutter. Fjern folien, øk varmen og dryss ost over fisken. La den stå til osten begynner å smelte og få farge. Server retten med et dryss av finklippet dill, salat og brød, pasta eller kokte poteter.
  5. Tiden i ovnen avhenger av om fisken er iskald.

Tom for torskeideer? Her er de beste oppskriftene

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Egg, rom og litt ekstra smak gir den riktige påskestemningen
Ukens drink

Egg, rom og litt ekstra smak gir den riktige påskestemningen

Rum flip er det nærmeste du kommer eggelikør, men altså mye bedre og lettere å drikke.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Denne påskekaken baker du uten ovn
Ukens kake

Denne påskekaken baker du uten ovn

Nå er det de færreste som ikke har tilgang på strøm i påskeferien, men det er ikke alle som har stekeovn. Det skal ikke forhindre deg fra å bake en Påskeappelsinkake.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen
+
Godbiter i pollisten

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen

Du finner den i de fleste velassorterte polutsalg. Og prisen er upåklagelig - vi snakker om mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen
+
Ukens vin

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen

Få viner byr på like god valuta for pengene – og vekker like mye følelser som vinen fra et av verdens aller mest risikofylte områder.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Trå til med mør og saftig entrecôte
Dagens rett

Trå til med mør og saftig entrecôte

Skikkelig fredagsstemning blir det rundt middagsbordet med denne oppskriften på grillet entrecôte med spinatpoteter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Barolo som kosevin – ja, det funker som bare det med 2022-årgangen
+
Godbiter i pollisten

Barolo som kosevin – ja, det funker som bare det med 2022-årgangen

Når det er sagt, er det også en vin som trives veldig godt til både lam og vilt.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her