Vårlig festkake
Foto: chikaphotograph

Vårlig festkake

Du vegrer deg kanskje for å lage bløtkake dekket med marsipan. Men det er slett ingen kunst så lenge du bruker ferdigkjøpt marsipan beregnet til kaker og vår enkle oppskrift.

Fremgangsmåte

Pisk egg og sukker til stiv eggedosis. Tilsett vann, og sikt i mel og bakepulver. Bland alt forsiktig med en slikkepott. Hell røren i smurt form og stek kaken på 175 grader i ca. 40 minutter. Bruk en springform på 22 cm i diameter. 

Del den avkjølte kaken i tre lag og dynk den med melk eller saft.

Visp fløten til luftig krem og bland ca 1/3 av kremen med romkrem. Fordel fyllet mellom lagene og stryk et tynt lag utenpå kaken med denne kremen.

Kjevle ut 250 gram marsipan til lokk på kaken.  Klem dette forsiktig rundt og skjør bort overflødig marsipan. Pynt med vispet kremfløte rundt kanten og oppå.

Farge resten av marsipanen i ønskete farger og skjær ut pynt i form av blader og blomster. Dander etter egen fantasi. Du kan også kombinere med ferdig kakepynt. 

La den gjerne stå og trekke et par timer, da blir den saftig og god.

Slik lager du romkrem

Flere deilig oppskrifter på bløtkaker finner du

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Kilde Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
120 nye musserende: Det finnes knapt noen over denne som holder det navnet lover
+
Tester

120 nye musserende: Det finnes knapt noen over denne som holder det navnet lover

I november er det flere typer boblefest, og over alle rager denne unike champagnen som er både sjelden og høy priset. Men det finnes sågar knallkjøp blant de høyest skårede champagnene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Fantastiske Cote Rotier viser 2024-årgangens klassiske storhet
+
Tester
Nyheter rødvin november 2026

Fantastiske Cote Rotier viser 2024-årgangens klassiske storhet

Blant de 450 testede rødvinsnyhetene i november holder Rhone og Rostaing fortet, men også lenger sør i dalen er det, ikke overraskende, knallgode viner å finne.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

En herlig syrah til høstens første viltmiddag
+
Godbiter i pollisten

En herlig syrah til høstens første viltmiddag

Den er mørk og syrlig i kirsebær- og bjørnebærfrukten, og en arketypisk crozes fra en klassisk årgang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Vinene fra denne produsenten er faktisk overraskende billige
+
Ukens vin

Vinene fra denne produsenten er faktisk overraskende billige

De er riktig så herlige og i tillegg signert en av de virkelige stjernene med en lang historie i dalen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Moderne julemat møter prisbelønte toppviner fra Tyskland
Matkurs og vinkurs
Winemakersdinner 05. november i Oslo

Moderne julemat møter prisbelønte toppviner fra Tyskland

Opplev en helt spesiell kveld der moderne norske juleklassikere møter noen av Badens mest spennende viner. Her får du møte «Next Generation Winemaker of the Year”, Johanna Bernhart.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Kongekrabbe på vietnamesisk vis er en ekstra smakfull kombo
Dagens rett

Kongekrabbe på vietnamesisk vis er en ekstra smakfull kombo

Selv om kongekrabbe er en eksklusiv råvare med god egensmak, tåler den litt juling som i denne oppskriften.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her