Morsdagskake
Foto: Synøve Dreyer

Morsdagskake

En marsipankake kan fylles med akkurat de smakene du liker. Denne oppskriften med aprikos og valnøtt vil blidgjøre mange mammaer.

Fremgangsmåte

Sukkerbrødbunn:
Pisk egg og sukker til eggedosis og sikt det tørre i. Rør forsiktig. Fyll en form på 20 cm og stek den på 175 grader i 30 minutter. Avkjøl.
 
Vaniljekrem:
Del vaniljestangen i to og skrap ut frøene.

Ha 2 dl melk, vaniljestang, frø, fløte og sukker i en kjele. Kok dette opp.

Ha resten av melken og maisenna i en liten bolle og rør til det er klumpfritt. Visp inn eggeplommene i maisennablandingen. Hell 2/3 av den varme melken forsiktig over eggeblandingen. Hell dette til slutt tilbake i kjelen og kok opp kremen.

La kremen småkoke i 1 minutt, men pass på at det ikke brenner seg på bunnen. Ta ut vaniljestangen og ha kremen over i en annen bolle og avkjøl. Dekk kremen med plastfolie for å slippe at den tykner på overflaten.

Sette sammen kaken:
Del sukkerbrødet i 3 like store deler.

Pisk kremfløten opp til myk konsistens. Ta ut ¼ av kremen og bland dette med den avkjølte vaniljekremen.

Legg det nederste laget med sukkerbrød på et kakefat og pensle det med aprikossyltetøy eller annet syltetøy. Ha vaniljekremen oppå og legg et lag til med sukkerbrød over. Pensle på nytt syltetøy på bunnen og legg halvparten av kremen som er igjen i bollen oppå. Strø hakkede valnøtter på kremen og dekk dette med siste lag sukkerbrød.

Dekk hele kaken med siste halvpart av krem.

Kjevle ut et marsipanlokk på ca 30-40 cm og legg dette over kaken. Sørg for at lokket ikke har folder på sidene.

Pynt med roser og glasur på toppen.

Tips: Et marsipanlokk legges perfekt på en kake om det kjevles dobbelt så stort som kakens størrelse. Da unngår du å få folder nede på kanten. Jo mer erfaren baker du er jo mindre lokk kan du kjevle.
 
 
 

Sendt inn av Anne Brith Davidsen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Helgemiddagen blir ekstra god med dette på tallerkenen
Dagens rett

Helgemiddagen blir ekstra god med dette på tallerkenen

Kveite er festingrediens nummer en og med dette smaksrike tilbehøret kan du være litt gjerrig med denne eksklusive fiskeråvaren.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Med denne vrien på søndagskyllingen får du solid uttelling
Dagens rett

Med denne vrien på søndagskyllingen får du solid uttelling

Kylling med fyldig mandelsaus - også kjent som murgh musallam - tar litt tid og har en lang ingrediensliste, men du verden så mye smak du får ut av en helt vanlig kylling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

At disse vinene er unike, er ingen floskel
+
Godbiter i pollisten

At disse vinene er unike, er ingen floskel

De bærer dessuten sine fantasinavn veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Bak den svarte etiketten skjuler en søsters briljans seg
+
Ukens vin

Bak den svarte etiketten skjuler en søsters briljans seg

Joana Maçanita er søsteren til geniforklarte Antonio Maçanita og hun lager stadig lekrere vinene fra vingården i Douro.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Enestående italienske viner til 5-retters meny på Klosteret
Matkurs og vinkurs
Winedinner 17. september i Oslo

Enestående italienske viner til 5-retters meny på Klosteret

La deg forføre av disse populære sicilianske vinene kombinert med en smakfull meny satt sammen av kokkene på Klosteret.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

IPA-hylla med norsk påfyll og sider som danker ut alt annet
+
Tester

IPA-hylla med norsk påfyll og sider som danker ut alt annet

Det er noe av nyhetene for øl i basis og sider/fruktvin i basis og BU.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her