Varmrøykt fisk

Fremgangsmåte

Rens ørreten og kutt hodet av den. Gni blandingen av salt og sukker, og dernest akevitt inn i skinnet og buken på fisken, alternativt i kjøttsiden av filetstykket og la det ligge over natten i kjøleskapet. Tørk godt av og legg i røykeposen. På posen antydes hvor lang røyketiden er for henholdsvis kjøtt og fisk.

Hvis du bruker en kasserolle (som du ikke er så redd for blir svart i bunnen), må du først fylle den med røykeflis i bunn, dernest einer, så et lag med tynne kvister, og til slutt et dobbelt lag med alu-folie som du har perforert. Skru  på varmen på fullt og legg fisken oppå (med skinnsiden ned for filetstykket) og legg lokk på. Sett på vifta for fullt og la røykingen pågå i ca 15 minutter.

Ta fisken ut og la den avkjøles godt før bruk.

Server med varm blomkålkrem:
Skjær en blomkål i buketter og kok i lettsaltet vann til mør. Hell av vannet. Ha i en god klump usaltet smør og H-melk. Kjør i blender eller med stavmikser til kremaktig konsistens. Smak til med salt og pepper.

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Knallbillige viner uten kompromisser
+
Ukens vin

Knallbillige viner uten kompromisser

I januar skal det være lett og lyst. Disse vinene topper på alle områder – og er i tillegg knallbillige - uten å kompromisse med smaken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Magikeren Ted Lemon har laget noen av de mest ettertraktede pinot noirene (også prismessig) blant januarnyhetene
+
Tester

Magikeren Ted Lemon har laget noen av de mest ettertraktede pinot noirene (også prismessig) blant januarnyhetene

De konkurrerer med burgundtopper, men til en annen pris. Mens volumene er bittesmå, er det nok av andre godsaker som lanseres 14, januar.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Et av de aller beste kjøpene i basis
+
Godbiter i pollisten

Et av de aller beste kjøpene i basis

I ny årgang er denne Rioja-en helt i tet, og så er den å finne i basisutvalgets 60+ polutsalg. Fra samme produsent kommer også noen hvite godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen
+
Ukens vin

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen

Den er nemlig laget av en av de aller beste. Og så er det satt ned til bare 250 kroner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik får hverdagsfisken et ekstra kick
Dagens rett
Sei i krydret tomatsaus

Slik får hverdagsfisken et ekstra kick

Når både kroppen og lommeboka trenger en lettere løsning, finner du den finner her.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gled deg til strålende champagner blant januarnyhetene
+
Tester

Gled deg til strålende champagner blant januarnyhetene

Om du ikke har brukt opp hele boblebudsjettet, er det mange virkelige godbiter blant de 80 nyhetene som er testet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her