Ved Neptuns gaffel
Foto: Bengt Wilson

Ved Neptuns gaffel

Denne seioppskriften deltok i NM form amatørkokk i 2006, og er sendt inn av Jeanette d`Orleans Strandebø fra Asker. Denne må du virkelig prøve.

Fremgangsmåte

Seifileten deles opp i 50 gr stykker, kamskjellene renses, blåskjell skrubbes og vaskes.

Smelt smør og ha i melet, la frese ett minutt før du sper med fiskekraft. Reduser kraften til halvparten før du har i fløten og reduser til passe tykk konsistens, smak til med salt og pepper.

Fres smør og løk blank, legg i kamskjell og sjøkreps, deretter blåskjell og fisk på toppen, fordi fisken går lett i stykker, dryss over salt og pepper. Slå over hvitvinen og la putre i 3-4 min.
 
Vårløk vaskes og deles i 3, gulrøtter skrelles og deles i fyrstikktynne staver, rødløken deles i båter og sukkerertene renskes for stilk og brukes hele. Fres grønnsakene lett i smør, kvern over litt pepper, slå over litt vann og damp ferdig. Sukkerertene skal ikke i kjelen før i det siste minuttet. De trenger minimalt med varmebehandling.
 
Poteter tourneres og dampes til de er ferdig (ca 15 minutter), før de rulles i persille.
 

Rett før servering piskes sausen opp med stavmixer så den blir til et fint og luftig skum.

Anrettes på tallerken, med grønsakene ut mot siden. Seien og skalldyrene i midten og sjøkrepsen tronende som konge på toppen.

Skummet hvitvinsaus anrettes fint over grønsakene.

Se alt du kan lage med sei - det er slett ikke bare hverdagsmat 

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli medlem av Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Kilde Jeanette d`Orleans Strandebø, AskerOppskriften er sendt inn som et bidrag til NM for amatørkokk 2006

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
And med hvitløkssaus er en litt uvanlig kombinasjon, men du verden hvor godt det smaker
Dagens rett

And med hvitløkssaus er en litt uvanlig kombinasjon, men du verden hvor godt det smaker

Posjert andebryst er kanskje litt uvanlig, men metoden beholder all saftighet og med hvitløkssausen blir smaken himmelsk.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Denne pastaretten med kamskjell sparker lett fra seg
Dagens rett

Denne pastaretten med kamskjell sparker lett fra seg

Kamskjell gjør denne pastaretten ekstra eksklusiv. Og de konkylieformede pastaskjellene gir den et spennende utseende.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Disse vinene ser du bare her
+
Godbiter i pollisten

Disse vinene ser du bare her

Det er ikke bare fordi de er sjeldne, men selvsagt først og fremst fordi de er noen riktige godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Høstferiens beste trelitere
+
Ukens vin

Høstferiens beste trelitere

De kommer fra Californias sentrale kystnære vinmarker og finnes på et pol nær deg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik serverer du fredagsbiffen i klypa
Dagens rett

Slik serverer du fredagsbiffen i klypa

Biff-sandwich med ruccula, bakt paprika og majones er en takknemlig rett siden den kan lages på forhånd og fylles i tursekken eller piknikkurven. Og så kan den varieres i det uendelige.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Denne japanske whisky sour-vrien har en overraskende ingrediens
+
Ukens drink

Denne japanske whisky sour-vrien har en overraskende ingrediens

Det er nemlig avocado som gir den svakt grønne fargen på denne drinken, som i tillegg har en rekke andre spennende aromaer.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her