Nå kan du gratis få godbiter i pollisten som e-post. Se lenger ned for mer informasjon.
Den hvite vinen falernum var romernes favorittvin og samtidig den mest etterspurte og dermed dyreste vinen i datidens Italia. Den kom fra et begrenset område rundt fjellet Monte Massico i det nordre Campania, på grensen til Lazio, som allerede den gang var nøye regulert.
Fra samme tidsepoke (ca år 61) kommer Satyricon av Gaius Petronius, keiser Neros rådgiver i spørsmål om luksus og vellevnet, og i dette verket omtales et overdådig måltid som følges av hundre år gammel falernum servert fra krystallamforaer.
Det var neppe en overdrivelse, for lagringsevne var nettopp en av romertidens falerno sine fremste egenskaper, i tillegg til høy alkohol. Etter sigende ble den lagret minst 10 år, var best mellom 15 og 20 år og fantes i både tørre og søte utgaver i henhold til skribenten Athenaeus.
Selv om det ikke er mange holdepunkter for den opprinnelige falernos egenskaper, er det trolig at den var hvit og at druen het falanghina. Vinum Album Phalanginum (hvit vin av typen falangina) nevnes i verk fra det medisinske fakultet i Salerno som var høyt ansett på den tiden, og vinen ble av Plinius antatt å ha medisinske kvaliteter. Det virker derfor trolig at falerno er en avledning av druens navn.
Takket være Avallones innsats som nå teller 110 hektar, og at også noen andre produsenter etter hvert har tatt opp tradisjonen, er falerno reddet fra glemselen. Men volum er fortsatt svært lite.
Først i 1989 fikk området DOC-status for både hvitt og rødt.
Den røde lages av druene aglianico og piedirosso, som for de store vinene lenger sør i fylket. Falerno del Massico 2004 (32111) er en kraftig rødvin som nok gjør seg best når det er litt kjølig i været. På de varmeste dagene kan den erstattes av produsentens rosé som tilhører den seriøse delen av rosétilbudet. Dessuten lager Avallone en massiv men likevel svært elegant og kompleks rødvin med navn Camarato som vil ligge på 300 kroner når den kommer til Norge men som forsvarer sin pris og vel så det.
Aase JacobsenFoto: Eva Brænd