Hvitt påfyll til kjelleren

Franz Hirtzberger lager noen av de kraftigste og mest lagringsdyktige vinene fra Wachau.
Aase E. Jacobsen
18 Februar 2010 - 02:01

Nå kan du gratis få godbiter i pollisten som e-post. Se lenger ned for mer informasjon.

Men volumene er knøttsmå, og det som kommer til Norge er naturlig nok enda mindre. Men det er fortsatt mulig å skaffe seg en smakebit av denne lekre porteføljen. Blant andre er Hirtzberg Hochrain Riesling Smaragd 2008 (49644) en vin det i skrivende stund finnes drøyt 100 flasker igjen av. Et prakteksemplar av en riesling som i den lovende 2008-årgangen vil sørge for mye vinglede de neste 15 årene. Husk å la den få noen timer i karaffelen først.

Aase E. JacobsenFoto: Gunnar Mjaugedal

Stor kapasitet
Hochrain-vinmarken er den nedre fortsettelsen av Singerriedel, en av de fremste cru-ene i Wachau, og derfor en av de mest ettertraktete (og dermed nesten utsolgt). Hochrain har mye av det samme jordsmonnet av forvitringsjord, men med et tynnere lag avleiringsjord på toppen. Den gir veldig mineralske og samtidig svært elegante viner med god kapasitet.

Hirtzberger Steinterrassen Riesling Federspiel 2008 (51151) er en blanding av druer fra flere av familiens brattheng og gir derfor et veldig godt inntrykk av karakteren de oppnår med rieslingdruene: Flott fruktighet og syrestruktur samt veldig god rikdom. Absolutt en vin for kjelleren som også har godt av en tur i karaffelen i dag.

Blodrødt tårn
Men de har også stor suksess med grüner veltliner, blant annet fra den supre vinmarken Axpoint, Hirtzberger Axpoint Grüner Veltliner Smaragd 2008 (49643), som omkranser Hochrain. Den er altså fortsatt tilgjengelig om enn i svært små kvanta. Det er litt mer av Hirtzberger Rotes Tor Grüner Veltliner Federspiel 2010 (51150) som henter sine druer fra vinmarken Rotes Tor som ligger ovenfor Axpoint igjen.

Her er jordsmonnet tynnere og gneissen, glimmerskifteren og skiferen er nærmere overflaten. Resultatet er en svært mineralsk og heftig stil, selv på federspiel-nivå. Navnet har denne vinmarken fått fra tårnet som skal være en rest av den gamle bymuren. Den skal i følge legenden ha blitt farget rød av blod under svenskekrigen på midten av 1600-tallet.

Bestill vinen med en gang
Ønsker du å bestille vinen trykker du bare på vinnavnet og du flyttes direkte til Apéritifs Polliste og bestillingsrutinen.
Vi gjør oppmerksom på at på grunn av denne spaltens popularitet, og siden enkelte viner er tilgjengelig i mindre kvanta enn andre, kan det oppstå en utsolgt-situasjon. Du vil i så fall få beskjed om det fra Vinmonopolet, samt vanligvis også en dato for når vinen atter er å få tak i.
 
Dersom du ønsker å bestille flere produkter, kan du også velge fritt fra Apéritifs polliste eller søke deg frem til de varene du er ute etter.

Godbiter i pollisten som e-post:
Hver onsdag, altså én dag før alle andre kan lese om det, får du som abonnerer på godbiter i pollisten en e-post rett i postkassen din. Selvfølgelig helt gratis. Les mer her (klikk) og bli abonnent.
Aase hjelper deg: Få polets beste kjøp sendt rett til din mobil
Annonse

Aase hjelper deg: Få polets beste kjøp sendt rett til din mobil

Du står på polet og vet ikke hva du skal velge. Fortvil ikke, for hjelpen er nær: Bestill vår sms-tjeneste og du får tilsendt to ukentlige tips om viner som allerede står i polhyllene.

Les hele saken

Artikler detail - section 11

Lag noe ekstra godt med vannmelon
Guide

Lag noe ekstra godt med vannmelon

Vannmelon er utrolig godt i sommervarmen, og her er oppskriftene du bare må prøve.

Les hele saken

Artikler detail - section 11 Dagens rett

Smaken av sommer er som her bringebær og akevitt
Ukens drink

Smaken av sommer er som her bringebær og akevitt

Og ingrediensene finner du på et pol nær deg.

Les hele saken

Artikler detail - section 11 Dagens rett 2

Artikler detail - section 11 Ukens vin

Blant de 120 hvitvinsboksene og posene som er testet finner du garantert noe for ditt behov i sommerferien
+
Tester

Blant de 120 hvitvinsboksene og posene som er testet finner du garantert noe for ditt behov i sommerferien

Ethvert feriekjøleskap har plass til en boks med hvitvin - om det så bare er for å bruke til matlaging som damping av blåskjell. Men det er ingen grunn til å redusere bruken til det, for mange hvitvinsbokser inneholder virkelig seriøs vin.

Les hele saken
Forsiden akkurat nå
Lag noe ekstra godt med vannmelon
Guide

Lag noe ekstra godt med vannmelon

Vannmelon er utrolig godt i sommervarmen, og her er oppskriftene du bare må prøve.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Smaken av sommer er som her bringebær og akevitt
Ukens drink

Smaken av sommer er som her bringebær og akevitt

Og ingrediensene finner du på et pol nær deg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Fantastisk vinvaluta fra Piemonte
+
Ukens vin

Fantastisk vinvaluta fra Piemonte

70 prosent av druene kommer fra toppmarker i La Morra, men prisen er det halve.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallgodt riesling-kjøp i magnum
+
Godbiter i pollisten

Knallgodt riesling-kjøp i magnum

Mens GG-rieslingene blir stadig dyrere, er det andre rieslingperler som holder seg på et svært fornuftig nivå, og som er like lagringsdyktige.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Helgens beste: Biff fra grill eller panne med asparges, østerssopp og mandelpotetpuré
Dagens rett

Helgens beste: Biff fra grill eller panne med asparges, østerssopp og mandelpotetpuré

Finn frem knivene og skjerp appetitten, for i dag er det biff til middag.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her