Altura Saverio Rosso 2012 er en svĂŠrt eksotisk vin med modne frukttoner og rĂžykaktig mineralkarakter. Den er svĂŠrt fyldig med veldig god friskhet og konsentrasjon og et lekkert fĂžlge til lam og vilt.
Der ingen skulle tru....
Vi snakker om en vin som minner om og konkurrerer med Ch. Musar i kvalitet, men som bare har det felles med libaneseren at den er laget pÄ et sted hvor forholdene ikke lenger er ideelle for (moderne) vinproduksjon.
Denne rĂždvinen er sjelden vare siden Giglios vinproduksjon lenge sto i fare for Ă„ bli fortrengt av turismen. Et ikke ukjent fenomen, som i sin tur krever idealister som kjemper hardnakket mot markedskreftene.
Disse vinmarkene er ogsÄ i ferd med Ä bli slukt av feriehusutbygging
Idealisten i dette tilfellet er den tidligere mattelÊreren Francesco Carfagna som i 1985 hadde fÄtt nok av storbyen Firenze og satset pÄ Ä leve av Ä servere turister hjemmelaget vin og mat.
20 druesorter
Francesco og familien skaffet seg egne vinmarker i 1999. Siden mye av vinmarkene hadde ligget brakk lenge, mÄtte det nyplanting til. Og ikke bare
det, mye av terrassestrukturen mÄtte ogsÄ gjenoppbygges. Vinmarkene er tett beplantet med 8500 planter per hektar. Utbyttet er svÊrt lavt, ca 30 h/ha, hvilket forklarer den hÞye konsentrasjonen.
Mens jeg lot meg forfĂžre av den rĂžde, som er en surrealistisk miks av 20 ulike druesorter (canaiolo, sangiovese, ciliegiolo, grenaco, aleaticio, uve di spagna, mammolo, corinto nero, nero calabrese, trebbiano nero, malvasia, pizzutello, moscatellino, moscatellono biancho, moscatellono nero, biancone giallo, empolo grecanico og procanico) er det den hvite som er mest historisk.
Hvitvin med tanninbitt
Altura Ansonaco 2013 er laget av druen som pĂ„ andre Ăžyer er kjent som ansonica eller inzolia. Francescos utgave har tydelig naturvinpreg, det innebĂŠrer ogsĂ„ det typiske fruktskallpreget, noe som kommer av druesortens tykke skall. Den har derfor et lett tanninbitt som rundes av med lagring eller ogsĂ„ om den helles i en karaffel fĂžr servering. Â
Hvis du lot deg friste av vinen og ikke minst bildene, og lurer pÄ hvordan du kommer deg til dette paradiset, sÄ ligger altsÄ Giglio en bÄttur fra Porto Santo Stefano utenfor Grosseto. Fly til Roma (eller Pisa) og deretter bil (eller buss) er den raskeste mÄten Ä komme dit pÄ.
Ellers er Þya kanskje mest kjent for tragedien da cruiseskipet Concordia forliste i fjÊresteinene. En ting var at flere passasjerer dÞde, en annen hva utslipp av olje kunne fÄ Ä si for det sÄrbare miljÞet pÄ en slik naturperle. Vraket av kjempeskipet ble for Þvrig flyttet i 2014.
Â