Floresta heter serien av blandingsviner fra Viña Santa Rita hvor de typiske rÞdvinsdruene merlot og cabernet sauvignon fÄr selskap av den relativt nye, for chilensk vinindustri vel og merke, druen syrah.
FĂžrst ut var Floresta Syrah Cabernet Sauvignon CarmenĂšre 1997 (40799) som
etter nÊrmere tre Är i flaske fortsatt er ungdommelig intens i duften av sÞte syrlige skogsbÊr og mÞrke bÊr samt selvsagt fat som er nydelig integrert. Anslaget er saftig og blÞtt, tanninene gjÞr seg gjeldende etter hvert, men smaken blir aldri tÞrr for her er det masser av sÞdme, uten at det blir sÞtt av den grunnen. En flott vin til vellagete og smaksrike retter med rÞdt kjÞtt.
I alt har Santa Rita plantet 248 hektar i den sÞrvestlige delen av Maipo-dalen som heter Campo Alhue. Her er terrenget mer kupert, jordsmonnet skrinnere og klimaet noe kjÞligere pÄ grunn av pÄvirkningen fra Stillehavet. Men det er fÞrst fra 2002-Ärgangen at avlingene herfra vil ende opp som vin.
Fra den vanskelige 98-Ärgangen, som kanskje noen husker skapte El Niño en del problemer med mye regn, bys vi Floresta Merlot Cabernet Sauvignon 1998 (40798) som det er laget 18.000 flasker av. Druene kommer fra Maipo-dalen, fra relativt lavtytende vinstokker i lett skrÄnende vinmarker. Denne vinen er mer eksperimentell i selve vinifikasjonsprosessen enn fÞrstnevnte.
Smaken fĂžlger opp og ender i tydelige tanniner som balanseres av mye solbĂŠr, mĂžrke bĂŠr, sjokolade og fat. Tanninene gjĂžr vinen tĂžrrere og krever dermed et kjĂžttstykke med noe mer fett. 2000-versjonen av denne vinen lanseres hĂžsten 2002.SĂžtest og varmest av alle, den er nĂŠrmest portvinsaktig i smaken, er seriens forelĂžpig yngste, og dyreste, vin, Floresta Syrah Merlot 1999 (45615). Duften er ung med sĂžte skogsbĂŠr, sĂŠrlig bjĂžrnebĂŠr samt et relativt elegant fatpreg. Smaken er rund med bĂŠrkonsentrat, blĂžte syrer og tanniner, velintegrert fat og bĂŠr, mĂžrk sjokolade og mokka i ettersmaken.
PÄ beddingen har Santa Rita en ny Floresta-vin av enda mer uvanlige druer til Chile Ä vÊre, nemlig petit verdot og tempranillo som kommer til Ä fÄ en dose med cabernet sauvignon.
Foto: Santa Rita