Baklava (Tyrkia)

Fremgangsmåte

Bland alle ingrediensene og kna deigen til den blir smidig. Dekk deigen til og sett den kaldt i ca 1 time.

Skold mandlene og mel den ene halvparten fint og den andre grovere. Bland hele mandelmassen med revet sitronskall, sukker og hakkede rosiner. Smør en liten firkantet form på ca 20x24 cm eller ovnspanne med olje.

Deigen kjevles ut og skjæres i 7-8 meget tynne plater, som passer til formen. Tre plater deig, som hver for seg pensles med olje, legges i formen. Deretter følger et lag mandelfyll, ca 1/3 av massen. Så et nytt lag deig som pensles med olje. Så et nytt lag mandelfyll, deretter deig som pensles med olje, og til slutt mandelfyll og oppå dette igjen det siste laget med penslet deig.

Skjær kaken i firkanter på ca 4x4 cm med skarp kniv. Kaken forblir i formen. Pensle med olje og stek kaken på jevn varme, 175 C i 35-40 minutter, til den er gyllen og gjennomstekt.

Sirup: Kok sukker, kanelstang og vann til "trådprøven": Dråpene skal bli lange og skal kunne trekkes ut i tynne tråder. Dette tar ca 20 minutter. Ta opp kanelstangen og ha i sitronsaften. Hell sirupen over baklavaen og la denne stå og trekke, gjerne på ettervarmen i stekeovnen, for derved suges sirupen lettere opp.

Ta kaken ut og la den bli helt avkjølt. Skjær den holdbare kaken i firkanter

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå
Moralsk støtte til dyrevernere fra uventet hold
+
Ukens vin

Moralsk støtte til dyrevernere fra uventet hold

Dirk Niepoorts tanker går lenger enn til sine vinmarker.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Om Kapp Verde gjør det bra i sin fotball-VM-debut, er det grogue det feires med
+

Om Kapp Verde gjør det bra i sin fotball-VM-debut, er det grogue det feires med

Grogue er Kapp Verdes nasjonaldrikk, en karaktersterk og «annerledes» rom som kan drikkes bar eller i cocktails og i punsjer. Eller for å feire eventuelle seire i årets fotball-VM, som er det første i historien for øyriket.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Poulsard/ploussard er den perfekte sommerrødvin
+
Godbiter i pollisten

Poulsard/ploussard er den perfekte sommerrødvin

Denne har det lille ekstra som viser at denne druen er langt mer enn en lettere lys rødvin med moderat alkohol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Fra denne kultprodusenten får du tre ulike viner til like super pris
+
Ukens vin

Fra denne kultprodusenten får du tre ulike viner til like super pris

Både hvit, rosa og rød Saumur er favoritter akkurat nå.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Bobler & Brunsj
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Bobler & Brunsj

Lørdag 05. september og 12. desember serveres det 6 deilige glass med bobler og etasjefat med flotte retter. Den perfekte vinsmakingen for vennegjengen hvor dere lærer forskjellen på musserende viner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Sjekk ut siste utgave av Apéritif magasin
+

Sjekk ut siste utgave av Apéritif magasin

Vi har vært i Valtellina og Roero for nebbiolo, Napoli for pasta, Amsterdam for et kjøkken uten smør, Halland for ex-michelinkokker som kommer hjem til middag og VM-aktuelle Kapp Verde for å smake på deres grogue.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her