Bakt ostekake med jordbær- og pernodsaus
Foto: Paul Paiewonsky

Bakt ostekake med jordbær- og pernodsaus

Ikke nok med at ostekaken er bakt og serveres med jordbær- og pernodsaus, den har også en ekstra ostetopping.

Fremgangsmåte

  1. Bunn:
  2. Knus havrekjeks som du blander med sukker, smeltet smør og kanel. Denne blandingen varmes opp i en stekepanne og fordeles i bunnen av en springform (24 cm). Bruk gjerne bakepapir i bunnen, da er det enklere å få kaken løs fra formen. Bunnen bør være 0,5 cm høy.
  3. Ostemasse:
  4. Bruk en kjøkkenmaskin og kjør sammen osten og rømmen til en glatt krem. Skrap ut frøene fra vaniljestangen og tilsett dem sammen med egg, sukker, saft og skall fra sitron i ostekremen. Kjøres til alt er godt blandet og helles i springformen over kjeksbunn. Stekes med varmluft ved 120 grader i 45‒50 minutter. Når kaken er ferdig, fordeles toppingen over og kaken settes til avkjøling.
  5. Topping:
  6. Bruk en kjøkkenmaskin og kjør sammen osten, crème fraîche og melis til en glatt krem.

Server ostekaken med en jordbær og pernodsaus

Tips 1:
Kaken tåler fint å stå fem dager i kjøleskap. En frisk bærsaus får du ved å kjøre fryste bær til mos i en kjøkkenmaskin.
Tips 2:
Rabarbrakompott med friske jordbær smaker også fortreffelig.

Sendt inn av Kulinarisk Akademi kokeboken kokeboka Saus & Kraft fra 2014

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Med bourbon, appelsin og rosmarinsirup i drinken setter du påskestemningen
Ukens drink

Med bourbon, appelsin og rosmarinsirup i drinken setter du påskestemningen

For både appelsin, rosmarin og whisky gjør susen. Enkelt og knallgodt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Disse boksvinene er best av de 100 beste
+
Tester

Disse boksvinene er best av de 100 beste

Når boksvinene er av så god kvalitet som disse, kan du faktisk trygt velge dette bærekraftige formatet. Valget av vin i boks handler ikke lenger med at den er lett å putte i feriebagasjen. Men det er mange feller å gå i.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen
+
Godbiter i pollisten

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen

Du finner den i de fleste velassorterte polutsalg. Og prisen er upåklagelig - vi snakker om mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen
+
Ukens vin

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen

Få viner byr på like god valuta for pengene – og vekker like mye følelser som vinen fra et av verdens aller mest risikofylte områder.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

En slik søndagsmiddag er topp start på påskeferien
Dagens rett

En slik søndagsmiddag er topp start på påskeferien

Og som så ofte er det sausen som gjør susen i denne oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Ivy Solheim har med Tabuno skapt sin egen vri på filipino-kjøkkenet
+

Ivy Solheim har med Tabuno skapt sin egen vri på filipino-kjøkkenet

På Tabuno i Oslos Bjørvika byr kjøkkensjef Ivy Solheim og hennes unge team på en unik kombinasjon av norske råvarer i en filippinsk setting. Det gjorde dem til beste norske nykommer ifølge Falstaff Nordics.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her