Bakt ostekake med jordbær- og pernodsaus
Foto: Paul Paiewonsky

Bakt ostekake med jordbær- og pernodsaus

Ikke nok med at ostekaken er bakt og serveres med jordbær- og pernodsaus, den har også en ekstra ostetopping.

Fremgangsmåte

  1. Bunn:
  2. Knus havrekjeks som du blander med sukker, smeltet smør og kanel. Denne blandingen varmes opp i en stekepanne og fordeles i bunnen av en springform (24 cm). Bruk gjerne bakepapir i bunnen, da er det enklere å få kaken løs fra formen. Bunnen bør være 0,5 cm høy.
  3. Ostemasse:
  4. Bruk en kjøkkenmaskin og kjør sammen osten og rømmen til en glatt krem. Skrap ut frøene fra vaniljestangen og tilsett dem sammen med egg, sukker, saft og skall fra sitron i ostekremen. Kjøres til alt er godt blandet og helles i springformen over kjeksbunn. Stekes med varmluft ved 120 grader i 45‒50 minutter. Når kaken er ferdig, fordeles toppingen over og kaken settes til avkjøling.
  5. Topping:
  6. Bruk en kjøkkenmaskin og kjør sammen osten, crème fraîche og melis til en glatt krem.

Server ostekaken med en jordbær og pernodsaus

Tips 1:
Kaken tåler fint å stå fem dager i kjøleskap. En frisk bærsaus får du ved å kjøre fryste bær til mos i en kjøkkenmaskin.
Tips 2:
Rabarbrakompott med friske jordbær smaker også fortreffelig.

Kilde Kulinarisk Akademi kokeboken kokeboka Saus & Kraft fra 2014

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Med brandade kan du lage flere typer retter
Dagens rett

Med brandade kan du lage flere typer retter

Kokt klippfisk og potet tilsmakt med hvitløk og god olivenolje er den enkle formularet for den klassiske franske retten brandade. Som kan lages på flere måter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Sensasjonelle Nikolai Haram Svorte tok gull i VM for sommelierer 2026

Det er første gang i historien at en norsk vinkelner har nådd så langt og slått ut 65 andre lands kandidater..

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Hvem skulle tro at slik grenachekvalitet kom herfra?
+
Godbiter i pollisten

Hvem skulle tro at slik grenachekvalitet kom herfra?

McLaren Vale er mest kjent for sine shiraz, men disse viser hvor god grenache kan bli, i hendene på de rette folka.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp fra Bordeaux’ Haut-Médoc
+
Ukens vin

Knallkjøp fra Bordeaux’ Haut-Médoc

200 kroner for en 8 år gammel vin er virkelig billig, men legger du på en hundrelapp, får du et enda mer raffinert uttrykk for denne delen av Bordeaux.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

En saftig biff er det alltid plass til, og sausen kommer rett fra kjøleskapet denne gangen
Dagens rett

En saftig biff er det alltid plass til, og sausen kommer rett fra kjøleskapet denne gangen

Rødvinsmør er genialt på en saftig biff - i hvert fall når sulten gnager og grillen allerede er varm. Dessuten kan du lage opp til flere måltider når du først er i gang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Denne vrien på margarita passer høsten
+
Ukens drink

Denne vrien på margarita passer høsten

Større dybde i både sitrussmaken og i tequilaen gir en karakter på margaritaen som gjør den høstklar.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her