Beruset høstcharlotte

Fremgangsmåte

Rullekake:
Pisk eggedosis av egg og sukker, sikt i mel og bakepulver.
 
Hell smeten over på bakeduk/-papir og glatt den godt ut. Bakes ved 250 grader i ca 5 minutter. Hvelv sukkerbrødet på sukkerstrødd papir, avkjøles under langpanna evt vått håndkle.
 
Smør på 2-3 dl plommesyltetøy, strø med demerarasukker, rull sammen.
 
Fromasj:
Legg 5 ark gelatin i bløt 5 min, tøm av vannet.
 
Pisk fløte, sukker og vaniljesukker til en glatt krem. Pisk eggedosis av egg og sukker.
 
Smelt gelatin over vannbad (eller 20 sek i micro), bland inn litt av eggedosisen i gelatinen, tøm alt tilbake i eggedosisen under jevn pisking. Bland med kremen, 2 dl plommesyltetøy og en god slump sherry.
 
Anrettes:
Kle en bakebolle eller skål med plastfilm, dekk innsiden med skiver av rullekaken. Fyll opp med fromasjmassen, sett kaldt til fromasjen er stiv.
 
Hvelv charlotten over på et fat.
 
Det er viktig at syltetøyet har en "voksen" smak, og ikke blir for søtt. Dette er en enkel, "gammeldags" men utrolig god dessert en sein høstkveld. Ingen forberedelser den dagen gjestene skal komme bortsett fra evt pynting m/krem og frukt. Søte som porsjonskaker også.
 
Deilig etter ost/kjeks eller tapas.

Sendt inn av Marianne F

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Søndagsmiddagen er en førsommerlig kyllingfilet
Dagens rett

Søndagsmiddagen er en førsommerlig kyllingfilet

Saftig kyllingkjøtt pakket inn i spekeskinke som får følge av myk sommerkål, er en perfekt match. Prøv denne oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Mer smaksrikt enn dette skal vanskelig gjøres uten veldig mye arbeid
Dagens rett

Mer smaksrikt enn dette skal vanskelig gjøres uten veldig mye arbeid

Inviter til et skikkelig festmåltid med denne smaksrike vrien med stekt kveite, rekesaus, tomat og basilikum

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene
+
Godbiter i pollisten

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene

Den koster det samme som en ok Burgund-pinot, men har en langt mer spennende fortelling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Britisk chablis-boks-utfordrer
+
Ukens vin

Britisk chablis-boks-utfordrer

Den første engelske bib-en på polet, er en friskus og som med fordel kan erstatte chablis i dette formatet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Fredagen er reddet med denne på menyen
Dagens rett

Fredagen er reddet med denne på menyen

Med denne enkle oppskriften vil du imponere også de kresne med dine kokkekunster.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Du behøver ikke være kommunist for å sette pris på denne drinken
Ukens drink

Du behøver ikke være kommunist for å sette pris på denne drinken

Og du behøver heller ikke være kommunist for å feire 1. mai. Med en drink som denne blir feiringen minneverdig.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her