Black and white kake
Anne Marie Nilsen

Black and white kake

Prøv en litt annerledes sjokoladekake. I denne oppskriften møter sprø tertedeig mykere sjokoladekremen. Du og dine vil elske den.

Fremgangsmåte

Lag mørdeig av smør, melis, eggeplommer og mel. Kjør smør og melis hvitt før du tildsetter eggeplommer og hvetemel. Samle deigen i en klump og pakk inn i plastfilm - settes kaldt i minst en time eller over natten.

Smør og dryss hvetemel i en paiform. Kjevle ut deigen til en ½ cm tykk leiv og kle formen - pass på å trykke ut deigen i kantene. Kutt av den overflødige deigen. Prikk deigen med en gaffel, kle den innvendig med aluminiumsfolie og tørre erter og blindbak paiskallet (175 grader i 15-20 min).

For fyllet rører du smør og melis hvitt før du tilsetter de øvrige ingrediensene. Hell i formen og dekk med strimler av resten av deigen.

Stekes ca.45 min ved 175 grader. Avkjøles litt i formen.

Tips:
Kaken kan også serveres med et dryss med melis.

Sendt inn av Anne Marie Nilsen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Grillsesongen er ikke over – denne billigvinen gjør jobben
+
Ukens vin

Grillsesongen er ikke over – denne billigvinen gjør jobben

159,90 er virkelig billig i dagens prisleie, og i hvert fall når den er så vellaget som denne.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Dette er blant vinene som er aller strengest kvotert på spesialslippet i august
+
Tester

Dette er blant vinene som er aller strengest kvotert på spesialslippet i august

Kultstatusen for de beste produsentene i flere av Loire-appellasjonene, øker jevnt og trutt. Det gjør også prisene, så det er nå det lønner seg å kjøpe.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Kupp for sensommerlig rødvinskos
+
Godbiter i pollisten

Kupp for sensommerlig rødvinskos

Gamay fra Morgon (og en av de beste vinmarkene) er den perfekte rødvin for lune augustkvelder

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Herlig og seriøs økologisk hvitvin til super pris
+
Ukens vin

Herlig og seriøs økologisk hvitvin til super pris

Hvitvin fra Rhône som både har moderat alkohol, god friskhet og en veldig gunstig pris, er sjelden vare.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Paprika smaker mye bedre på denne måten
Dagens rett

Paprika smaker mye bedre på denne måten

Denne australske oppskriften på ovnsbakt paprika og chili med geitost og chorizo er inspirert av sørfransk tian, og kan lages med og uten kjøtt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Steinsopp er skogens konge - her får du vite hvorfor
Guide

Steinsopp er skogens konge - her får du vite hvorfor

Steinsoppen er rikere smaksmessig og enda mer fleksibel i kjøkkenet enn kantarellen. Og så liker den vinfølge med mye smak.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her