Boeuf Bourguignon med jordskokkpuré
Foto: rudisill

Boeuf Bourguignon med jordskokkpuré

Beouf Bourginon er herligsk fransk. Den perfekte selskapsrett, når det skal slås litt ekstra på stortromma. Den kan helt fint lages i god tid i forveien, da smaker den enda bedre.

Fremgangsmåte

  1. Plasser bacon i en støpejernskjele eller en tykkbunnet kjele, og skru varmen opp til medium. Stek baconet til det er brunt og sprøtt, ca 5 minutter, overfør til en stor tallerken med kjøkkenpapir.
  2. Tørk okekjøttet med kjøkkenpapir eller et håndkle til det er tørt. Krydre med salt og pepper, og stek i omganger i baconfettet til det er brunt på alle sider, og plasser på tallerkenen sammen med baconet.
  3. I den samme kjelen sautèer gulrøtter og løk til løken er gjennomsiktig, ca 3 minutter. Tilsett så 4 fedd hvitløk og stek videre i 1 minutt.
  4. Ha bacon og kjøtt tilbake i kjelen, strø melet over og kok stek videre i 4-5 minutter.  Tilsett så vin, tomatpuré, urter og nok kraft til å akkurat dekke kjøttet. Kok opp under lokk før du skrur varmen godt ned og la det hele såvidt småkoke i 1 ½ time til 2 timer.
  5. Når kjøttet er mørt, siler du kraften over i en stekepanne på høy varme. Fjern fett fra overflaten med en skje, og la koke i 2-3 minutter mens du fortsetter å skumme sausen, og reduser kraften til ønsket konsistens før du har den tilbake i støpejernsgryta sammen med grønnsakene.
  6. Varm opp smør og olje i en separat stekepanne og sautéer soppen til de er gylne. Tilsett hel delikatesseløk og stek videre i 2-3 minutter.
  7. Tilsett så hvitløk og stek videre i 1 minutt, før du tilsetter kraften. La det hele småkoke til nesten all kraften er kokt inn. Sett til siden, og overfør til støpejernsgryta med Beouf Bourginon.
  8. Skrell og skyll jordskokkene, skjær dem i små jevne biter og plasser dem straks i en kjele og hel akkurat nok melk til å dekke dem. Smak til med salt og pepper, og la det koke til jordskokkene er møre. Brukt gjerne litt tilkuttet bakepapir som lokk.
  9. Sil melken av jordskokkene, og kjør jordskokk og smør til en jevn puré med stavmikser. Tilsett litt og litt melk til ønsket konsistens.
  10. Server gjerne med en frisk og syrlig salat.

Her finner du mange deilige gryteretter

Vil du lage en gryterett med okse- eller kalvekjøtt ser du her

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Super syrah i flere innpakninger – på et pol nær deg
+
Ukens vin

Super syrah i flere innpakninger – på et pol nær deg

Tre virkelig gode syraher servert på ulike måter, men fra samme magiske hånd.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Credo på Nasjonalbiblioteket er en unik satsing på matkulturformidling
+

Credo på Nasjonalbiblioteket er en unik satsing på matkulturformidling

Heidi Bjerkans Credo har gjenoppstått i sin tredje og helt nye versjon på Nasjonalbiblioteket i Oslo, hvor formidling av ekte matkultur er hovedmålet – og det for alle budsjetter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Disk opp med unike hvitviner til den norske sjømaten
+
Godbiter i pollisten

Disk opp med unike hvitviner til den norske sjømaten

Det som gjør dem så spesielle er at de er laget av druer som kunne vært brukt til den letteste sherrystilen, men uten spritforsterkning.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Denne knusktørre boblevinen har tatt Norge med storm
+
Ukens vin

Denne knusktørre boblevinen har tatt Norge med storm

Med en pris på 189,90 er den blitt en «go-to»-vin for mange på jakt etter noe som både er rimelig og ikke minst godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Møt over 40 anerkjente vinprodusenter på Taste vinmesse
Matkurs og vinkurs
Vinmesse i Oslo 23. mars

Møt over 40 anerkjente vinprodusenter på Taste vinmesse

Vi har gleden av å invitere deg til Taste vinmesse – en fest for smaksløkene! 

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Juleskinke og rødkål i paien er kjempegodt
Dagens rett

Juleskinke og rødkål i paien er kjempegodt

Har du rester igjen etter førjulsfesten, er det en pai du skal lage. Prøv bare denne oppskriften selv med juleskinke og rødkål.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her