Carolas fest-empanadas
Carola Servoll

Carolas fest-empanadas

Empanadas er chilensk nasjonalrett og derfor velegnet som festmat også her. Siden retten er lett å servere og spise, er den super hvis det er mange til bords.

Fremgangsmåte

Finhakk løken, og stek den gylden. Stek kjøttet sammen med løken og ha i krydderet og presset hvitløk. Smak til med salt og pepper.

La alt småkoke en halvtimes tid og la det avkjøles litt mens du lager deigen.
 
Lag en kjegle av melet og hul den ut så det blir plass til væsken.

Varm vannet i en kjele, så du så vidt kan stikke fingrene i. Oljen skal også være varm. Hell så vannet og oljen i melet.

Bland melet med vannet og oljen og elt til det blir en smidig deig. Hvis deigen blir hard kan du ha i mer vann.

La deigen hvile 10 minutter under håndkle. Del deigen i to - tre deler og kjevle deigen til den er 2 - 4 mm tykk.

Trykk ut 20 rundinger, ca 20 cm i diameter og stable dem med bakepapir mellom.

Del eggene i 4 - 6 båter. Ta 2 ss av kjøttfyllet på en av deiglefsene, legg på en båt egg, en oliven og et par rosiner.

Fukt hele deigkanten med lunkent vann. Brett deigen over midten, helst uten at deigkanten fuktes av fett fra kjøttet.

Trykk deigen hardt sammen langs den halvsirkelformede skjøten. For å få den karakteristiske formen (og hindre at noe renner ut), skal den flatklemte skjøten brettes tilbake en gang, i tre eller fire deler.
 
Begynn i den ene enden, og brett 5 - 7 cm av skjøten tilbake over seg selv, og trykk fingertuppene godt ned i hver ende. Fortsett med de neste 5 - 7 cm og la det ene trykkpunktet sammenfalle med med det forrige. Osv.
Pensle gjerne med egg før steking. Stekes på 200 grader i 20 - 30 minutter, til de er gylne.
 
La empanadene avkjøles noen minutter før servering! Server gjerne med pebre og ensalada chilena.
 

Sendt inn av Carola Servoll

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Kamskjell og asparges  i soyavinaigrette er fastfood av beste sort
Dagens rett

Forsiden akkurat nå - 2

Denne kyllingoppskriften sitter som et skudd
Dagens rett

Denne kyllingoppskriften sitter som et skudd

Her får du stjerne i boka og status som hjemmets store kokkestjerne.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Den kuleste roséen er like kul i år
+
Godbiter i pollisten

Den kuleste roséen er like kul i år

Den er i tillegg et veldig godt kjøp, kommer i svært små kvanta og blir raskt utsolgt, så handle raskt. Eller velg den røde utgaven. Så er du klar for piknik.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta
+
Ukens vin

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta

De inneholder nemlig vin som er ment for en helt annen prisklasse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Det kjappeste du kan lage på grillen
Dagens rett
Cheeseburger og bbq-saus med hemmlig ingrediens

Det kjappeste du kan lage på grillen

Med en cheeseburger med hjemmelaget barbecuesaus og kanskje sågar hjemmebakte burgerbrød er du garantert stor suksess.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Miks et sammensurium av en drink - at den smaker godt, er en underdrivelse
Ukens drink

Miks et sammensurium av en drink - at den smaker godt, er en underdrivelse

En frisk og lekker drink med et heller uvanlig navn skal sette deg i skikkelig vårstemning denne helgen. La vær være vær og kos deg så godt du kan.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her