Ostefylte minitortillas med salsa - Chalupitas
Foto: Marco Aguilar

Ostefylte minitortillas med salsa - Chalupitas

Ostefylte minitortillas med salsa smaker herlig. Følger du oppskriften servere du et festmåltid som de lager det i Mexico.

Fremgangsmåte

  1. Memelitas (små maistortillas):
  2. Bland maismel og vann godt sammen til du får en jevn, fuktig deig.
  3. Del deigen i seks like store biter (emne). Kjevle hvert emne ut til små runde lomper, tre millimeter tykke og 10 centimeter i diameter. Det er viktig at bitene dekkes med plast både over og under når de formes, slik at de ikke blir tørre.
  4. Stek memelitaene i en tørr, forvarmet panne ved høy temperatur. Stekes i cirka to minutter på hver side eller til du får en fin stekeskorpe. 
  5. Når memelitaene er stekt på den ene siden klyper du de sammen langs kanten slik at de får en rand og blir som små skåler, og steker de så gyldne på den andre siden.
    Salsa:
  6. Tomater, chili og hvitløk grilles. Etter grilling fjernes skallet på tomatene og chilien.
  7. Ta ut frøene og de hvite hinnene inne i chiliene. Ha alt i en blender og kjør til ønsket konsistens, smak til med salt.
  8. Ostefyll:
  9. Bland ost og den finhakkede korianderen godt. Smak til med salt og pepper
  10. Amarantblader:
  11. Rens amarantbladene eller annen bladsalat og stek de over middels høy varme i litt olje sammen med hvitløk og løk. Smak til med salt eller behov.
  12. Servering:
  13. Ha memelitaene på et stekebrett. På hver memelita legges først et lag salsa, to spiseskjeer osteblanding og to spiseskjeer stekt bladsalat.
  14. Stek dem deretter 10 minutter i ovnen på cirka 150 grader.
 Tips: For formingen av Memelitasene brukes det gjerne en egen presse der man legger deigemnene mellom to lag plast og man presser til man får perfekt form på tortillaene. Dette kan  også gjøres med en kjevle eller en tallerken.
 

Her finner du mange meksikanske retter

Her er rettene du skal lage til tapasbordet

Sendt inn av José Luis Cruz Villegas, Mexico

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Fra denne kultprodusenten får du tre ulike viner til like super pris
+
Ukens vin

Fra denne kultprodusenten får du tre ulike viner til like super pris

Både hvit, rosa og rød Saumur er favoritter akkurat nå.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

På vei til fotball-VM? Her er det du skal ta med deg fra taxfreebutikken
+
Tester

På vei til fotball-VM? Her er det du skal ta med deg fra taxfreebutikken

Om skal du ikke dit, men åpen for gode kjøp og sjeldne viner og brennevin, er det likevel mye godt blant juninyhetene i taxfree.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Californiske viner med klar europeisk profil
+
Godbiter i pollisten

Californiske viner med klar europeisk profil

OMA har hentet hjem noen riktige godbiter fra noen av Californias beste vinmarker. Og hjulpet til med sin egen signatur.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Danker ut «brød-og-smør-vinene» på alle måter
+
Ukens vin

Danker ut «brød-og-smør-vinene» på alle måter

De er både billigere og mye bedre enn storselgerne samtidig som den bidrar til å hjelpe ansatte og bedrifter i restaurantbransjen på hjemmebane.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lar urtepannekaker og fyll dem  med laks og  crème fraîche
Dagens rett

Lar urtepannekaker og fyll dem med laks og crème fraîche

Kombinasjonen av røykt laks og pannekaker er sublim. Her er den tirsdagsvennlige oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Spesialpol juni: Få gode kjøp, men noen virkelige storheter og vellagrete klenodier bør vurderes
+
Tester

Spesialpol juni: Få gode kjøp, men noen virkelige storheter og vellagrete klenodier bør vurderes

Det vil si om 2-5 000 er ok å svi av for en flaske med edle bobler. Hvis ja, er det bare å forberede seg til å stå i kø.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her