Chili- og ingefæris med jordbærsuppe
Oppskriften er fra boken "Suppe" av Thomas Horne, utgitt på Aschehoug forlag.

Chili- og ingefæris med jordbærsuppe

Søt dessert behøver ikke bare være søt. Den kan også være sterk. Hvis du tilsetter chili til ingefæris med jordbærsuppe blir det fest.

Fremgangsmåte

Du kan selvfølgelig lage isen fra bunnen av, men denne latsabboppskriften tar utgangspunt i ferdiglaget is.

Smelt isen til den er halvveis tint. Ta 1 dl av den og kjør i food processor med chili, ingefær og honning i 5 minutter. Bland godt med resten av isen og sett den tilbake i fryseren. Rør rundt iblant for å unngå at isen krystalliserer seg.

Vask og rens jordbærene. Skjær bort det hvite og del resten i skiver. Kok opp jordbærene med vann, vin og sukker og la dem småkoke i 20 minutter eller til den nesten løser seg opp. Sett sausen i kjøleskapet til den er kald.

Ta ut isen et kvarter før den skal serveres. Fordel jorbærsuppe på hver tallerken og legg en stor kule i midten.

Flere deilige oppskrifter med jordbær

Slik tar du vare på sommerens bær

Her finner du veldig mange deilige oppskrifter på desserter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli medlem av Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få ukens kake som nyhetsbrev 

 

Sendt inn av Oppskriften er fra boken "Suppe" av Thomas Horne, utgitt på Aschehoug forlag.

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Barolo som kosevin – ja, det funker som bare det med 2022-årgangen
+
Godbiter i pollisten

Barolo som kosevin – ja, det funker som bare det med 2022-årgangen

Når det er sagt, er det også en vin som trives veldig godt til både lam og vilt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Årets første «utevin» er på et pol nær deg
+
Ukens vin

Årets første «utevin» er på et pol nær deg

Med svært moderat alkohol er det svakt påskegul perlende vin du skal gå for. Og du får veldig mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen
+
Godbiter i pollisten

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen

Du finner den i de fleste velassorterte polutsalg. Og prisen er upåklagelig - vi snakker om mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen
+
Ukens vin

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen

Få viner byr på like god valuta for pengene – og vekker like mye følelser som vinen fra et av verdens aller mest risikofylte områder.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

By på en skikkelig påskefrokost
Guide
Oppskrifter til frokosten

By på en skikkelig påskefrokost

Å tilbringe halve dagen ved frokostbordet er noe vi bør gjøre oftere, og i hvert fall i løpet av påsken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Påskens beste lammeoppskrifter
Guide
Påskelam oppskrifter

Påskens beste lammeoppskrifter

Her finner du oppskrifter på alt fra tradisjonell lammestek til noen mer uvanlige lammeretter. Selvsagt med drikkeforslag.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her