Flettet maisbrød

Fremgangsmåte

Sett til side 1 ss av maisenna, ha resten i en stor bakebolle sammen med mel, sukker, tørrgjær og salt. Bland alt godt sammen. Smuldre i smøret med fingertuppene til massen ligner fine brødsmuler. Ha i melk og bland alt sammen til en løs deig.

Hell deigen ut på et lett melet bakebord og kna den i 5 minutter til den er glatt.

Del deigen i 6 emner og rull hvert emne ut til en ca 30 cm lang pølse. Legg 3 av deigpølsene på et lett melet bakebord og flett dem sammen. Lag en flette til med de 3 siste deigpølsene.

Begynn å flette på midten og flett deigpølsene ned til den ene enden. Snu deigen og flett ned til den andre enden.

Når fletten er ferdig, dytt deigendene innunder brødet slik at det blir liggende på undersiden og brødet får jevne, runde kanter.

Legg flettene på en lett melet bakeplate, dekk dem med et fuktig kjøkkenhåndkle og la dem stå og heve til dobbel størrelse på et lunt sted i 90 minutter. Forvarm i mellomtiden stekeovnen til 230 C.

Pensle flettene med vann og dryss resten av maisennaen oppå. Sett flettene i ovnen og la dem steke i 15 minutter. Slå ned temperaturen til 190 C og la dem steke i 15 minutter til. Ta ut brødene og la dem stå og avkjøles på rist.

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå

Fem nye stjerner til Norge hvor noen har ventet lenger enn andre - dette er nå verdens nordligste michelinrestaurant

Gaptrast i Bergen får to stjerner mens Kvitnes Gård, Vesterålen, Credo, Oslo og Mirabelle,Austevoll, belønnes med sin første. Sammen har de utvidet det gastronomiske Norge.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Rasmus Munk har med Alchemist skapt en ny tolkning av fine dining
+

Rasmus Munk har med Alchemist skapt en ny tolkning av fine dining

Det er et bilde som er på vei til å bli et symbol på noe større: en kokk som sitter og lager skisser. Slik beskriver Rasmus Munk på tostjerneren Alchemist i København sin arbeidsdag. Fine dining handler stadig mer om idéer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Slik har du ikke smakt alvarinho før
+
Godbiter i pollisten

Slik har du ikke smakt alvarinho før

Det er ikke bare emballasjen som skiller denne vinen fra alle andre.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Denne supre greske rødvinen smaker av sommer
+
Ukens vin

Denne supre greske rødvinen smaker av sommer

Ikke fordi den er lett, men fordi den har en saltmineralsk kirsebærkarakter som gjør den veldig fristende å drikke.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Med  byggris og avocado blir rekesalaten ekstra mettende
Dagens rett

Med byggris og avocado blir rekesalaten ekstra mettende

Byggris og avocado er det som skal til for å gjøre en håndfull reker eller andre skalldyr til et fullverdig måltid. Smaker knallgodt gjør det også.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Regenerativt jordbruk er i vinden, her får du det enkelt forklart
+

Regenerativt jordbruk er i vinden, her får du det enkelt forklart

Essensen i regenerativt jordbruk er å bringe liv tilbake til utarmet jordsmonn. Vi snakker om noe som går lenger enn bærekraft, økologi og biodynami.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her