Flettet maisbrød

Fremgangsmåte

Sett til side 1 ss av maisenna, ha resten i en stor bakebolle sammen med mel, sukker, tørrgjær og salt. Bland alt godt sammen. Smuldre i smøret med fingertuppene til massen ligner fine brødsmuler. Ha i melk og bland alt sammen til en løs deig.

Hell deigen ut på et lett melet bakebord og kna den i 5 minutter til den er glatt.

Del deigen i 6 emner og rull hvert emne ut til en ca 30 cm lang pølse. Legg 3 av deigpølsene på et lett melet bakebord og flett dem sammen. Lag en flette til med de 3 siste deigpølsene.

Begynn å flette på midten og flett deigpølsene ned til den ene enden. Snu deigen og flett ned til den andre enden.

Når fletten er ferdig, dytt deigendene innunder brødet slik at det blir liggende på undersiden og brødet får jevne, runde kanter.

Legg flettene på en lett melet bakeplate, dekk dem med et fuktig kjøkkenhåndkle og la dem stå og heve til dobbel størrelse på et lunt sted i 90 minutter. Forvarm i mellomtiden stekeovnen til 230 C.

Pensle flettene med vann og dryss resten av maisennaen oppå. Sett flettene i ovnen og la dem steke i 15 minutter. Slå ned temperaturen til 190 C og la dem steke i 15 minutter til. Ta ut brødene og la dem stå og avkjøles på rist.

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå
De hvite aspargesene fortjener å spille hovedrollen som her med kremet saus og spekeskinke
Dagens rett

De hvite aspargesene fortjener å spille hovedrollen som her med kremet saus og spekeskinke

La det være sagt med en gang: Det er de hvite aspargesene som er de beste. Kokt til perfeksjon er de rett og slett sublime, Og veldig lett å lykkes med.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Prøv en ny vri på ørretmiddagen: Dampkok den med ingefær
Dagens rett

Prøv en ny vri på ørretmiddagen: Dampkok den med ingefær

Kinesiske smaker som ingefær, sesamolje og soyasaus gjør susen med hverdagsfisken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser
+
Godbiter i pollisten

Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser

Klosterwingerte i Markgräferland, sør i Baden, har siden middelalderen da munkene dyrket druer, hatt en egen og høy status.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp til de lange grønne
+
Ukens vin

Knallkjøp til de lange grønne

Med denne vinen kan aspargessesongen innvies.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lær mer om hvitvin
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Lær mer om hvitvin

Lær det grunnleggende om hvitvin og smak deg gjennom åtte ulike viner. Dette kurset passer perfekt for nybegynnere, og krever ingen forkunnskaper.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Rom og prosecco er sammen så sommerlig som en drink kan bli
+
Ukens drink

Rom og prosecco er sammen så sommerlig som en drink kan bli

Denne drinken tar pulsen på 1950-tallets Havanna, Cuba og er derfor velutprøvd som leskedrikk under lune forhold.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her