Fransk biffgryte à la Boeuf Bourguignon
Foto: Lisovskaya

Fransk biffgryte à la Boeuf Bourguignon

Dette er en av de lekreste kjøttgrytene som finnes. Høst lovord med denne oppskriften på den klassiske franske gryteretten à la Burgund, Boeuf bourguignon.

Fremgangsmåte

  1. Skjær kjøttet i terninger på ca 3 x 3 cm. Varm litt olje i en ildfast gryte (med tilhørende lokk) og brun kjøtterningene.
  2. Skrell og kutt gulrot og løk i store terninger, og ha disse i sammen med kjøttet  de siste par minuttene av steketiden.
  3. Pisk inn hvetemelet i rødvinen og hell den samt kraften/buljongen over kjøttet. Ha i knust hvitløk og krydderbuketten samt en klype sukker.
  4. Sett hele gryten inn i stekeovnen ved 170-180 grader og la stå i 1½ time.
  5. I mellomtiden sprøstekes sideflesket i en stekepanne. Legg flesket til side på et kjøkkenpapir og skyll pannen.
  6. Skrell småløken men behold de hele og kutt sjampignonen i fire. Varm olje i den samme pannen og fres sjampinjong og småløk til de har fått en fin farge.
  7. Når kjøttet er ferdig, tas det ut av gryten og blandes med sideflesket, sjampinjong og småløk. Hold varmt.
  8. Kok inn sausen og sil den. Pisk inn litt og litt smør i sausen (montere) til sausen begynner å tykne og smak til med salt og pepper. Server enten ved siden av eller hell over kjøttet.
  9. Server med kokte poteter, potetmos eller ris og gjerne en god salat ved siden av.

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Se alt du kan lage med rabarbra
Guide

Se alt du kan lage med rabarbra

Rabarbra duger til mer enn å dyppes i sukker. Her får du mange gode oppskrifter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

En så fargerik og spicy rett skrur opp matlysten mange hakk
Dagens rett

En så fargerik og spicy rett skrur opp matlysten mange hakk

Ceviche av sei med appelsin, avocado og chili er både syrlig og med et lett chilibitt, og det er en av suksessfaktorene bak denne retten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Slik har du ikke smakt alvarinho før
+
Godbiter i pollisten

Slik har du ikke smakt alvarinho før

Det er ikke bare emballasjen som skiller denne vinen fra alle andre.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Denne supre greske rødvinen smaker av sommer
+
Ukens vin

Denne supre greske rødvinen smaker av sommer

Ikke fordi den er lett, men fordi den har en saltmineralsk kirsebærkarakter som gjør den veldig fristende å drikke.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Cocktailkurs med snacks
Matkurs og vinkurs
Smaking i Oslo 05. juni

Cocktailkurs med snacks

Fantastisk utsikt, deilige gin-drinker og DJ. Blir det mer sommerstemning enn dette? Fredag 05. juni holder Kullt en eksklusiv åpning av deres takterrasse, og du er invitert!

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Klippfisk kan også grilles - prøve disse grillspydene
Dagens rett

Klippfisk kan også grilles - prøve disse grillspydene

Godt utvannet klippfisk gir grillspydene ekstra karakter. Prøv denne oppskriften med klippfisk, reker og kamskjell neste gang du fyrer opp grillen.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her