Fransk hønsesuppe fra 1700-tallet
Foto: COSKUNA

Fransk hønsesuppe fra 1700-tallet

Ved å kverne hønsekjøttet og grønnsakene får du en naturlig tykk og legert suppe. Du kan derfor droppe egg og fløte, men det bidrar til å runde av smaken og gjøre den mer kremete.

Fremgangsmåte

Del høna i to og legg den flatt i kokekaret med skinnsiden opp. Hell på så mye vann at den såvidt er dekket.

Tilsett grønnsaker og krydder. La alt småkoke i 2 - 2 ½ time. Rens kjøttet for skinn og bein. Skum fettet av kraften.

Mal kjøtt, grønnsaker, kraft og brød i matprosessor. Varm opp kraften, tilsett den malte massen, varm til kokepunktet og visp inn eggeplomme og fløte. Smak eventuelt til med mer salt.
 
Server suppen rykende varm med et dryss av tørkete urter, kvernet pepper og nybakt brød ved siden av.

Opprinnelig ble suppen passert gjennom en sikt, men i dag har vi moderne hjelpemidler som gjør jobben for oss.

NB! Suppen må ikke koke igjen etter at du har tilsatt egget, ellers stivner egget og du får "tråder" i suppen.

Tips: For ekstra kraftig smak kan du tilsette 5 dl kylling- eller hønsekraft. 

Her er det mange lekre retter med høns

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Astri Riddervold

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Søndagsmiddagen er en førsommerlig kyllingfilet
Dagens rett

Søndagsmiddagen er en førsommerlig kyllingfilet

Saftig kyllingkjøtt pakket inn i spekeskinke som får følge av myk sommerkål, er en perfekt match. Prøv denne oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Mer smaksrikt enn dette skal vanskelig gjøres uten veldig mye arbeid
Dagens rett

Mer smaksrikt enn dette skal vanskelig gjøres uten veldig mye arbeid

Inviter til et skikkelig festmåltid med denne smaksrike vrien med stekt kveite, rekesaus, tomat og basilikum

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene
+
Godbiter i pollisten

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene

Den koster det samme som en ok Burgund-pinot, men har en langt mer spennende fortelling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Britisk chablis-boks-utfordrer
+
Ukens vin

Britisk chablis-boks-utfordrer

Den første engelske bib-en på polet, er en friskus og som med fordel kan erstatte chablis i dette formatet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Fredagen er reddet med denne på menyen
Dagens rett

Fredagen er reddet med denne på menyen

Med denne enkle oppskriften vil du imponere også de kresne med dine kokkekunster.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Du behøver ikke være kommunist for å sette pris på denne drinken
Ukens drink

Du behøver ikke være kommunist for å sette pris på denne drinken

Og du behøver heller ikke være kommunist for å feire 1. mai. Med en drink som denne blir feiringen minneverdig.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her