Fylt omelett på japansk vis
Kjartan Skjelde

Fylt omelett på japansk vis

Har du lyst til å lage en omelett slik de gjør det i Japan har du oppskriften her.

Fremgangsmåte

Kjør egg, melk og halve bunten koriander med en stavmikser eller i en blender til du har en jevn røre. Smak til med salt. Kok nudler sammen med skivet shiitakesopp i ca. 2 minutter. Sil av vannet og vend inn agurk og gulrot. Smak til med salt, en klype kajennepepper og saften av limen. 

Rist brødskivene, skjør avokado i skiver og legg avokadoskivene i et lag på toppen. Dryss over salt og pepper. 

Ha 1 ss nøytral olje i en middels varm stekepanne. Ha ¼ av omelettrøren i pannen. Etter ca. 20 sekunder, mens røren på toppen fremdeles er rennende, legger du en stripe nudelblanding på midten av omeletten. Brett sidene av omeletten over nudelblandingen og snu med bretten ned. Gjenta til du har fire vakre omeletter. Lag et snitt i toppen av hver omelett, ha over hoisinsaus og grovhakket koriander. Server med avokadotoast.

Oppskriften er hentet fra Kjartan Skjelde på 20 min, en av fem finalister i Beste norske kokebok 2018. 

Her er det mange oppskrifter på deilige omeletter

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Kjartan Skjelde

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
At disse vinene er unike, er ingen floskel
+
Godbiter i pollisten

At disse vinene er unike, er ingen floskel

De bærer dessuten sine fantasinavn veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Bak den svarte etiketten skjuler en søsters briljans seg
+
Ukens vin

Bak den svarte etiketten skjuler en søsters briljans seg

Joana Maçanita er søsteren til geniforklarte Antonio Maçanita og hun lager stadig lekrere vinene fra vingården i Douro.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sørfranske rødviner i en klasse for seg
+
Godbiter i pollisten

Sørfranske rødviner i en klasse for seg

Takket være naturlige metoder, biodynamisk drift og råd fra en kultprodusent, har denne historiske Languedoc-produsenten fått en nystart, men ikke helt uten dramatikk.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Grillsesongen er ikke over – denne billigvinen gjør jobben
+
Ukens vin

Grillsesongen er ikke over – denne billigvinen gjør jobben

159,90 er virkelig billig i dagens prisleie, og i hvert fall når den er så vellaget som denne.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Mac 'n cheese er en fryd både for deg og barna
Dagens rett

Mac 'n cheese er en fryd både for deg og barna

Det er ikke bare ungene som digger mac 'n cheese. Den amerikanske klassikeren er skikkelig kosemat, og en favoritt blant både store og små.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Best av 500 rødviner: Barolo, grand cru burgund og Côte-Rôtie i superklassen
+
Tester

Best av 500 rødviner: Barolo, grand cru burgund og Côte-Rôtie i superklassen

Eneste ulempen er selvsagt høye priser, men når det er sagt, finnes det også veldig godt prisede alternativer fra andre destinasjoner.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her