Fylt omelett på japansk vis
Kjartan Skjelde

Fylt omelett på japansk vis

Har du lyst til å lage en omelett slik de gjør det i Japan har du oppskriften her.

Fremgangsmåte

Kjør egg, melk og halve bunten koriander med en stavmikser eller i en blender til du har en jevn røre. Smak til med salt. Kok nudler sammen med skivet shiitakesopp i ca. 2 minutter. Sil av vannet og vend inn agurk og gulrot. Smak til med salt, en klype kajennepepper og saften av limen. 

Rist brødskivene, skjør avokado i skiver og legg avokadoskivene i et lag på toppen. Dryss over salt og pepper. 

Ha 1 ss nøytral olje i en middels varm stekepanne. Ha ¼ av omelettrøren i pannen. Etter ca. 20 sekunder, mens røren på toppen fremdeles er rennende, legger du en stripe nudelblanding på midten av omeletten. Brett sidene av omeletten over nudelblandingen og snu med bretten ned. Gjenta til du har fire vakre omeletter. Lag et snitt i toppen av hver omelett, ha over hoisinsaus og grovhakket koriander. Server med avokadotoast.

Oppskriften er hentet fra Kjartan Skjelde på 20 min, en av fem finalister i Beste norske kokebok 2018. 

Her er det mange oppskrifter på deilige omeletter

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Kilde Kjartan Skjelde

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Lag denne lekre komboen av steinbit og blåskjell- og epleragu
Dagens rett

Lag denne lekre komboen av steinbit og blåskjell- og epleragu

Helg betyr at et lekkert fiskemåltid skal på menyen. Denne gangen er det steinbit vi frister med. Og med tilbehør av ekstra god kvalitet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Denne klassikeren slår aldri feil - buffalo wings er den beste lørdagskosen
Dagens rett

Denne klassikeren slår aldri feil - buffalo wings er den beste lørdagskosen

Kyllingvinger med syrlig marinade og blåmuggostsaus er en kombinasjon som sitter. Pass på å lage ekstra mye.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Uberkule tyske kultviner
+
Godbiter i pollisten

Uberkule tyske kultviner

Ikke uventet er de signert en som gjør akkurat slik det passer ham.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep
+
Ukens vin

Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep

2025 er årgangen som ikke bare har gitt denne storselgeren ekstra fylde, men som også vil overbevise de som ikke er så fan av riesling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Ikke glem at pannekaker kan brukes til mer enn dessert - her med soppstuing
Dagens rett

Ikke glem at pannekaker kan brukes til mer enn dessert - her med soppstuing

Pannekaker har kommet litt i skyggen av tortillas, men de fungerer like godt når formålet er å pakke inn noe godt og salt. Som i dette tilfellet betyr en god og fyldig soppstuing.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Honning og appelsin gjør underverker på flere måter som i drinken Bee French
+
Ukens drink

Honning og appelsin gjør underverker på flere måter som i drinken Bee French

Når honning og appelsin kombineres med vodka og eggehvite, får du både en fyldig og smaksrik drink og en som gjør godt for hode, kropp og sjel.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her