Fylt rødkål

Ingredienser

4-6 porsjoner
1 rødkål (1 kg)
4 ss olivenolje
50 g smør/margarin
100 g tørkede brødsmuler
175 g hakkete nøtter (peanøtter, hasselnøtter, cashew og valnøtter)
1 finhakket løk
100 g champignon i skiver
3 finhakkete hvitløkbåter
3 ss finhakkete urter etter smak
revet skall av ½ sitron
½ ts salt
pepper
3 dl grønnsakskraft

Yoghurtsaus:
4 dl yoghurt
3 ss Snøfrisk
1 ss finhakket sitronskall
1 ss finhakket sitrongress
3 ss finhakket frisk dill
salt og grovkvernet pepper

Søtpotet- og løkgrateng
4 ss olivenolje
3 store finhakkete løk
3 store finhakkete hvitløkbåter
250 g søtpoteter
2 store kvaster finhakket rosmarin
10 friske finhakkete salvieblader
salt og pepper
finhakket bladpersille til pynt

Fremgangsmåte

Skjær av den nederste delen av kålen. Løsne forsiktig av de 6-8 ytterste bladene. Forvell dem i kokende vann i 2-3 minutter. Avkjøl under rennende vann og tørk med kjøkkenpapir. Skjær bort de tykkeste bladårene. Resten av kålhodet deles i to langs midtstilken. Del den ene halvdelen i 4 skiver på langs og fjern midtstilken. Strimle kålskivene på tvers. Den andre delen kan du bruke senere.

Yoghurtsaus
Hell yoghurten i et kaffefilter og la stå i 2 timer. Bland yoghurtosten med Snøfrisk og urtene. Smak til med salt og pepper.

Varm 1 ss av oljen og halvparten av smøret i en stekepanne. Fres brødsmulene og nøttene i 3-4 minutter, til brødsmulene er sprø. Ha nøtteblandingen over i en bolle og tørk godt av pannen. Varm resten av oljen og 1 ss av smøret og fres løken i noen minutter til den er blank. Tilsett soppen og den strimlede kålen og fres blandingen i 5 minutter. Rør inn hvitløken og urtene og fres videre i 2 minutter. Bland dette med nøtteblandingen. Tilsett sitronskall, salt og pepper og 1,5 dl av kraften.

Søtpotet- og løkgrateng

Ha oljen i en stor stekepanne og sett den på middels varm plate. Ha i løken og fres den gylden og myk. Tilsett hvitløken og fres videre i 2-3 minutter. Ta pannen av platen og ha løken over i en bolle. Skrell søtpotetene og riv dem grovt på et råkostjern eller i foodprocessor. Overfør til løkbollen sammen med rosmarinen og salvien. Bland godt og smak til med salt og pepper. Ha over i en ildfast form. Drypp over olivenolje. Stek ved 180 grader i en time. Dryss over persillen.

Legg kålbladene i bunnen og oppover kanten i en ildsfast form slik at de henger godt over kanten av formen. Det må ikke være glipper mellom bladene. Legg fyllet i midten og legg resten av smøret på i klatter. Pakk kålbladene som henger over kanten rundt fyllet og hell resten av kraften langs kanten av formen. Dekk godt med alu.folie. Stek i 45 minutter ved 180 grader. La hvile 10 minutter før du skjærer den i "kakestykker".

Kilde

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Marinert breiflabb i krydret kokossuppe setter fart på smaksløkene
Dagens rett

Marinert breiflabb i krydret kokossuppe setter fart på smaksløkene

Her er både fisken marinert med masse krydder samtidig som suppen har et godt kryddersting.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Viltsesongen er i gang: Med en slik klassiker på middagsinvitasjonen får du ja fra alle
Dagens rett

Viltsesongen er i gang: Med en slik klassiker på middagsinvitasjonen får du ja fra alle

Her fylles Wellington-en med hjortefilet og tilbehør med smak av norsk natur, nemlig einerbærsaus. Bedre festmiddag enn dette finnes knapt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Dette ostesmørbrødet med bacon, pære og karamellisert løk gir deg heltestatus
Dagens rett

Dette ostesmørbrødet med bacon, pære og karamellisert løk gir deg heltestatus

Når et ostesmørbrød lages med så mye kjærlighet som her, blir det den reneste festmiddagen. Dagens oppskrift har det lille ekstra.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Et av de aller beste boblekjøpene er en britisk klassiker
+
Godbiter i pollisten

Et av de aller beste boblekjøpene er en britisk klassiker

Det vil si, akkurat denne er en ny kreasjon, men fra den eldste britiske produsenten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Fersk fiken smaker himmelsk i en kake som denne
Ukens kake

Fersk fiken smaker himmelsk i en kake som denne

Prøv denne kombinasjonen av fersk fiken i en terte servert med tykk krem, og bli overbevist.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Et eple om dagen kan også nytes på denne måten
+
Ukens drink
Green Room - eplemartini

Et eple om dagen kan også nytes på denne måten

Apple martini eller appletini var en stor hit på 2000-tallet. Den gang som en miks av vodka og eplesnaps. Denne versjonen er mye mer interessant.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her