Fyrstekake
Foto: Alf Börjesson

Fyrstekake

Fyrstekake blir kanskje sett på som gammeldags, men er du glad i mandelkake er dette din nye favoritt. Inviter mor og far eller resten av familien så blir du helt. Her er oppskriften.

Fremgangsmåte

Rør smør og sukker forholdsvis lenge, til det er hvitt og kremaktig. Rør inn eggeplommer og melk og sikt inn hvetemel og bakepulver. Elt deigen sammen. La den stå litt kaldt, så blir den lettere å arbeide med. Trykk 2/3 av mørdeigen i bunnen av formen og oppover langs kanten.

Mal mandlene og bland med melis og vin. Skjær inn stivpisket eggehvite. Fyll massen i formen. Kjevle resten av deigen til en 2-3 mm tykk leiv. Skjær 1-1½ cm brede striper og legg i rutemønster over kaken. Legg en strimmel rundt kanten, slik at alle endene blir dekket. Pensle deigen med sammenvispet egg, og stek i ovn ved 180-190 °C i ca. 40 minutter. La kaken stå litt i formen før den avkjøles på rist.

Vi kan takke konditorlærlingen ved Erichsens konditori i Trondheim for at han rundt 1860 brakte med seg oppskriften på Fyrstekake til Norge.

Lyst på en annen kake så finner du over 400 andre oppskrifter her

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få ukens kake som nyhetsbrev 

Her får du svært så praktiske kokketips

 

Sendt inn av Matprat.no

Forsiden akkurat nå
Få ting smaker bedre enn dampet kveite med syrlige rotgrønnsaker og fondantpoteter
Dagens rett

Få ting smaker bedre enn dampet kveite med syrlige rotgrønnsaker og fondantpoteter

Denne helgen får den guddommelige kveita følge av flotte rotgrønnsaker - som fortsatt holder godt mål. Summen er et skikkelig norsk festmåltid.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Spareribs fra grillen takker alle ja til
Dagens rett
Spareribs med blomkålsalat

Spareribs fra grillen takker alle ja til

Spareribs kan du enten lage helt fra bunnen av eller velge den forkokte fra butikken. Denne oppskriften gjelder for begge versjoner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Knallkjøp som gir en annen smak av Etna
+
Godbiter i pollisten

Knallkjøp som gir en annen smak av Etna

Hos Al-Cantàra kombineres kunst og poesi med vinmaking og innimellom andre enn de vanlige druesortene i førersetet – og det smaker svært godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Er grillen klargjort? Skaff deg disse vinene til sesongstart
+
Ukens vin

Er grillen klargjort? Skaff deg disse vinene til sesongstart

200 kroner hver og alle gjør en jobb overfor vårens første grilling. Samtidig som de skiller seg klart ut i sin prisklasse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Glad i musserende vin? Smak forskjellene og finn din favoritt!
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking lørdager kl. 14.30 i Oslo

Glad i musserende vin? Smak forskjellene og finn din favoritt!

Er du nysgjerrig på hva som faktisk er forskjellen på musserende viner? Denne ettermiddagen får du muligheten til å smake 6 ulike musserende viner. En perfekt vinsmaking for vennegjengen!

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Flytende solskinn er vitamininnsprøytningen du trenger nå
Ukens drink

Flytende solskinn er vitamininnsprøytningen du trenger nå

Denne ukens friske drink har muligens fått sitt navn fra Jamaica. Der, og i andre varme strøk, kaller man nemlig regntidens nedbør for nettopp Liquid Sunshine.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her