Genial mini-pizza
Foto: Elet1

Genial mini-pizza

Lag deilige små pizzabiter med pitabrød og topp med en deilig saus og mye annet godt.

Fremgangsmåte

Del pitabrødene i to (noen typer må varmes litt før de lar seg dele). Her er det bare fantasien som setter grenser for hva man kan ha på av ingredienser, men jeg har laget to forslag til deg her;

Topping 1
Lag en god saus av 1 ss god olivenolje, tomatpurè, finhakket eller presset hvitløk. Smak til med litt salt, pepper og en klype sukker. Spre blandingen over hver del og ha på rikelig med hakkede, ferske tomater. Dryss over rikelig med en god revet mozarella og legg et par kvister rosmarin på toppen.

Topping 2
Dryss litt god olivenolje over hver del og ha over chilisaus (fåes i alle eksotiske butikker og endel gode supermarkeder). Bland revet mozarella og fersk parmesan og dryss over. Skjær kyllingfileten i tynne strimler og spre over. Krydre med det krydderet du ønsker, gjerne et par blader frisk basilikum.

Sett pizzaene i forvarmet ovn (200 grader) på plate, skru på grillelementet stek de i 5 - 10 minutter til de er gyldne og sprø. Hold et godt øye med de så de ikke blir brent!

Servèr med ruccolasalat vendt i balsamico-eddik og vispet crème fraîche tilsatt ½ ts dijon sennep og 1 ts sukker.

Prøv denne oppskriften på pizzasaus 

Her finner du over 80 pizzaoppskrifter 

Prøv denne oppskriften på pizzasaus 

Slik lager du pizzadeigen selv

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Anne

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
De beste bærvinene - dette drikker du til sommerens bær
+
Guide

De beste bærvinene - dette drikker du til sommerens bær

Dette er de beste søte vinene til sommerens bær fra skog eller hage. Bringebær, jordbær, blåbær, kirsebær og moreller finner sine beste matcher.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Slik tar du vare på sommerens bær
Guide
Oppskrifter på syltetøy, gele og saft

Slik tar du vare på sommerens bær

Nå er de norske bærene her. Både de du finner i butikken og helt gratis i skogen. Her får du de tipsene og oppskriftene du trenger.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

At denne vinen smaker av historie, er ingen overdrivelse
+
Godbiter i pollisten

At denne vinen smaker av historie, er ingen overdrivelse

Vi snakker om en hvitvin hvis druer vokser i noe av det mest historiske jordsmonnet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Norgesfavoritten Weinert utvider stadig
+
Ukens vin

Norgesfavoritten Weinert utvider stadig

Med både chardonnay, chenin blanc og rosévin i porteføljen samt pinot noir fra Patagonia, har mye skjedd samtidig som Weinert er trofast mot konseptet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Kathrine Kinn er årets bondespire

Bondespiren 2026 gikk til Kathrine Kinn (34) som på veldig mange måter har markert seg i norsk landbruk som kjerringa mot strømmen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Start uka sterkt med en italiensk pastaklassiker - spaghetti all' amitriciana
Dagens rett

Start uka sterkt med en italiensk pastaklassiker - spaghetti all' amitriciana

Men hvor sterk bestemmer du selv. Her er den enkle oppskriften spagetti all'amitriciana.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her