Gratinerte auberginer med lammekjøttdeig
Øivind Storvik.

Gratinerte auberginer med lammekjøttdeig

En deilig rett med lamekjøttdeig som får følge av gratinerte auberginer og masse annet godt

Fremgangsmåte

 Del auberginene i to, skrap ut noe av kjøttet, dryss litt salt i halvdelene og legg de med snittflaten ned på en tallerken eller fjøl. La dette ligge i ti minutter. 

Legg auberginene over i en gryte med kokende vann og la de trekke i 10-12 minutter. 

Del opp resten av auberginen i små biter og stek den sammen med kjøttdeigen. Bland i tomatpuré og la denne blandingen få steke i noen minutter. 

Krydre med pepper og salt, press hvitløk rett i panna. Tilsett de finhakkede grønsakene i denne blandingen og la det steke en liten stund til, dryss så den friske oreganoen over. 

Legg de delte auberginene over i en smurt ildfast form og fyll på rikelig med kjøtt/grønnsaksblandingen. 

Skjær den friske tomaten i skiver og legg på toppen, dryss den revne osten over og sett formen inn i stekeovnen på 200 grader og gratinér i 10-15 minutter. 

Lag gjerne en frisk salat til og ha alltid ferskt brød til (prøv grovt rugbrød!).

 Flere deilige retter med lamekjøttdeig finner du her

Sendt inn av Øivind Storvik.

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
IPA-hylla med norsk påfyll og sider som danker ut alt annet
+
Tester

IPA-hylla med norsk påfyll og sider som danker ut alt annet

Det er noe av nyhetene for øl i basis og sider/fruktvin i basis og BU.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Den klassiske drinken Black Velvet ble faktisk skapt som en sørgedrink
+
Ukens drink

Den klassiske drinken Black Velvet ble faktisk skapt som en sørgedrink

Mørkt øl fra butikk eller polet som friskes opp av vin med bobler, prosecco, cava eller champagne - det du måtte ha for hånden - fungerer også i Norge i den tiden vi er inne i nå. Og den kan lages som alkoholfri uten tap av kraft.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sørfranske rødviner i en klasse for seg
+
Godbiter i pollisten

Sørfranske rødviner i en klasse for seg

Takket være naturlige metoder, biodynamisk drift og råd fra en kultprodusent, har denne historiske Languedoc-produsenten fått en nystart, men ikke helt uten dramatikk.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Grillsesongen er ikke over – denne billigvinen gjør jobben
+
Ukens vin

Grillsesongen er ikke over – denne billigvinen gjør jobben

159,90 er virkelig billig i dagens prisleie, og i hvert fall når den er så vellaget som denne.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Enestående italienske viner til 5-retters meny på Klosteret
Matkurs og vinkurs
Winedinner 17. september i Oslo

Enestående italienske viner til 5-retters meny på Klosteret

La deg forføre av disse populære sicilianske vinene kombinert med en smakfull meny satt sammen av kokkene på Klosteret.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gamle kjenninger redder basisnyhetene i september
+
Tester

Gamle kjenninger redder basisnyhetene i september

Men de to favorittene får også støtte av andre velkjente navn samt noen gode nykommere, inkludert i det virkelige budsjetthjørnet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her