Greske kjøttboller
Foto: Lauri Patterson

Greske kjøttboller

Lag disse kjøttbollene inspirert av det greske kjøkken Du kan drømme deg litt bort på kjøkkenet hvis du lager de kvelden i forveien. Da har du en enkel hverdagsmiddag dagen etter.

Fremgangsmåte

Gjør loffen om til ca. 60 smuler, som legger til bløt i to egg. 

Ha alt i en bolle, bland godt. Lag runde små boller som stekes i frityrgryte ved 170 grader til de er ganske mørke.

Serveres med tomatskiver med masse finhakket rødløk, som du til slutt heller olivenolje og rødvinseddik over. Tzatsiki og nystekte baguetter. 

Tzatsiki
La yoghurten renne av i en sil med klede i noen timer. Riv agurkene og ha dette i et kjøkkenhåndkle, samle det til en pose og vri ut vannet av agurken. Ha yoghurten i en bolle sammen med knust hvitløk, olivenolje, rødvinseddik og litt salt. Rør til slutt i den revne agurken.
 
Når jeg skal steke ting som er bløte f.eks ting av kjøttdeig, senker jeg risten ned i gryta før jeg legger maten nedi. Da setter det seg ikke fast i risten. Dette gjør jeg også med panert fisk,.

Sendt inn av Carina Michelle Håkonsen.

Drikke som passer til denne oppskriften

  • Norge
    Norge
    Volum: 0.75 l Pris: 109.90 kr Basisutvalget
    86 POENG
  • Hellas
    Hellas
    Volum: 0.75 l Pris: 224.90 kr Bestillingsutvalget
    81 POENG
Forsiden akkurat nå
Klar for en ny måte å lage juleribbe på - med garantert sprø svor?
Dagens rett
Ribbe i melk

Klar for en ny måte å lage juleribbe på - med garantert sprø svor?

Det er lov til å eksperimentere med julematen, og her får du en oppskrift på en spennende vri på den tradisjonelle ribba.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Så lekker kan juletorsken bli
Dagens rett

Så lekker kan juletorsken bli

For mange er torsk toppen av lykke til jul, og det er ikke rart når du får den servert slik som her i mandelpotetsuppe med spinat og hollandaise

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Når beaujolais nouveau er vel over, er det tid for å gå tilbake til ekte vare
+
Godbiter i pollisten

Når beaujolais nouveau er vel over, er det tid for å gå tilbake til ekte vare

Det er ikke til å komme fra at det er med beaujolais fra de 10 cru-ene, at det blir spenning. Og denne for Norge nye produsenten overbeviser stort.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Super syrah i flere innpakninger – på et pol nær deg
+
Ukens vin

Super syrah i flere innpakninger – på et pol nær deg

Tre virkelig gode syraher servert på ulike måter, men fra samme magiske hånd.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik lager du julestemning på et øyeblikk
Dagens rett
Rugbrød med medisterkake og bacon

Slik lager du julestemning på et øyeblikk

Her får du en smakfull og enkel oppskrift som er perfekt nå i juleinnspurten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Miks denne sinte drinken til helgens innspurt med julefilmer
Ukens drink

Miks denne sinte drinken til helgens innspurt med julefilmer

Denne drinken er inspirert av julefilmen Elf fra 2003 - med Will Ferrell i hovedrollen. En perfekt kickstart for juleferien.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her