Grillede lammeskiver med mynte
Foto: Alf Börjesson

Grillede lammeskiver med mynte

Grill lammeskiver og ha på mynte. En god marinade setter deilig smak på kjøttet, og det hjelper også til med å mørne kjøttet.

Fremgangsmåte

  1. Bland sammen ingrediensene til marinaden og la den stå og trekke en stund før du legger kjøttet i. Bruk gjerne en dobbel plastpose når du skal marinere kjøtt, det er praktisk og lettvint.
  2. La kjøttet ligge i marinaden i minst en time. Kjøttet kan godt ligge framme i romtemperatur i 2-3 timer, skal du marinere lenger enn det, må du legge kjøttet i kjøleskap.
  3. Ta lammeskivene opp av marinaden og tørk lett av dem med kjøkkenpapir før du legger dem på grillen.
  4. Grill lammeskivene i 4-5 minutter på hver side, avhengig av tykkelsen.
Server lammekotelettene med bakte poteter med hjemmelaget hvitløksmør, salat og myntegelé.
 
Tips: Dersom du marinerer kjøttet over natten er det viktig at du tar ut kjøttet i god tid før du skal grille det slik at det oppnår romstemperatur før du griller det.
 
Lammeskiver er gourmetmat på grillen. Kjøttet er mørt, har mye god smak og er magert. Lag noen snitt i fetthinnen rundt lammeskiven og få et perfekt resultat.

Sendt inn av Matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Med store flasker på bordet blir 17. mai-festen en suksess
+
Ukens vin

Med store flasker på bordet blir 17. mai-festen en suksess

Magnum eller dobbelmagnum med denne rosévinen matcher alt du planlegger på den store dagen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

70 produkter testet: Nye øl, brennevin og sider som skapt for maifestene
+
Tester

70 produkter testet: Nye øl, brennevin og sider som skapt for maifestene

Øl som gir champagneassosiasjoner, håndverkssider med klart vinøst preg og gin i ultraklassen, alt norsklaget. Men også andre produkter som fortjener å få en plass i ditt kjøle- eller barskap,

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

La de franske boblene få en pause på maifesten
+
Godbiter i pollisten

La de franske boblene få en pause på maifesten

Italienske bobler (men ikke prosecco) er virkelig i støtet, med Franciacorta på topp, og det til konkurransedyktige priser.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Disse vinene er fortsatt røverkjøp
+
Ukens vin

Disse vinene er fortsatt røverkjøp

Dão er en viktig kilde til svært gunstig prisede viner som også holder høy kvalitet. Disse er helt i teten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lag gravlaks. Det vil du ikke angre på
Dagens rett
Hjemmelaget gravlaks

Lag gravlaks. Det vil du ikke angre på

Det tar et par døgn å grave laksen, men da får du mye god mat du med stolthet kan servere. Her er den lettvinte oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Vi har testet årets rosévin - inkludert de beste under 200 kroner
+
Tester

Vi har testet årets rosévin - inkludert de beste under 200 kroner

Blant de drøyt 400 rosévinene vi har testet det siste året, for det meste årgang 2025 og 2024 finner du garantert noe for din smak og ditt budsjett. Også de beste rosevinene under 200 kroner.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her