Grillet blomkålbiff med zhug
Apéritif

Grillet blomkålbiff med zhug

Blomkålbiff er et vellsmakende og godt alternativ til biff for deg som spiser vegetarmat, eller vil tillføre kostholdet ekstra grønnsaker. Med den jemenske koriandersausen Zhoug blir dette et smaksintens og deilig måltid.

Fremgangsmåte

Zhug:
Lag zhug ved å ha alle ingrediensene bortsett fra olje og sitron i en food processor og pulser til du har en tykk pasta. Tilsett olivenolje og ferskpresset sitron og kjør sammen til en saus. Smak til med salt, og evt mer chili om du ønsker. Er sausen for tykk, kan du tilsette mer olje.

Rens blomkålen for blader og utsiden av den tykke stilken fra undersiden. Skjær blomkålen i 2 cm tykke skiver. Pensle skivene med litt olje og grill skivene over høy varme i cirka 4 minutter på hver side (eller til blomkålen er knapt mør).

Legg blomkålen over på et fat og pensle med zhug. Server blomkålbiff med ditt favoritt grilltilbehør, eller server på en seng av blomkålpure som du lager av endestykkene.

Tips:
For ekstra saftig blomkål legg den hel i et iskaldt vannbad før du starter på oppskriften. Tørk godt. 

For en fyldigere rett kan zhug blandes ut med yoghurt eller rømme. 

Her finner du flere oppskrifter med grønnsaker på grillen

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli medlem av Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Disse boksvinene er best av de 100 beste
+
Tester

Disse boksvinene er best av de 100 beste

Når boksvinene er av så god kvalitet som disse, kan du faktisk trygt velge dette bærekraftige formatet. Valget av vin i boks handler ikke lenger med at den er lett å putte i feriebagasjen. Men det er mange feller å gå i.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Ta en tjuvstart på påskelammet med dette lammelåret
Dagens rett

Ta en tjuvstart på påskelammet med dette lammelåret

Lammestek med ansjospesto er akkurat så saftig og eksotisk som det høres ut.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Knallgode Jura-viner du rett og slett må prøve
+
Godbiter i pollisten

Knallgode Jura-viner du rett og slett må prøve

Produsenten tilhører det øvre sjiktet i Jura, men er ikke like kjent som sine svært så berømte naboer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris
+
Ukens vin

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris

Den østre delen av Friulis sauvignon blanc-stil er vel verd å teste ut. Denne er dessuten et knallkjøp. Og en drøm til årets første asparges.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

By på nydelig lardostekt brosme med madeiraglace og rødbetecrisp
Dagens rett

By på nydelig lardostekt brosme med madeiraglace og rødbetecrisp

Det blir en skikkelig festmiddag med internasjonal touch i dag, og den er mye lettere å tilberede enn det man skulle tro.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Pasjonsfrukt og gin gir en kulere drink enn Pornstar Martini  - men like enkel å mikse
Ukens drink

Pasjonsfrukt og gin gir en kulere drink enn Pornstar Martini - men like enkel å mikse

Kjenn lidenskapens flammer stige i det du med denne farlig gode drinken feirer forsommeren med brask og bram.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her