Grillet fisk med mangosalsa og couscous
Foto: iStockphoto

Grillet fisk med mangosalsa og couscous

Fremgangsmåte

Bland alle ingrediensene til marinaden. Legg fiskestykkene i en form slik at de kan ligge side om side, og hell marinaden over. Sett i kjøleskapet og la stå i tre timer. Snu en gang. Ta vare på marinaden som kokes opp og reduseres noe, siles, og dryppes rundt fisken når du anretter den.

Ta fisken ut av marinaden og tørk den. Sett på grillen eller varm opp litt olje i en stekepanne (ikke for sterk varme) dersom du ikke har grill. Grill eller stek 4-5 minutter på hver side, noe mindre hvis skivene er tynne. Den må ikke bli helt gjennomstekt for da blir den tørr. Dryss over litt godt havsalt og nykvernet pepper.

Salsaen:
Du trenger paprika både til salsaen og til couscousen: Del paprikaene i to og stek (eller grill) i ovnen i 15 minutter ved 180 grader. Pakk inn i folie el.l. og la ligge i ca 30 minutter. Fjern skinn og frø og skjær i små terninger.

Kok opp litt vann eller hvitvin og hell over de soltørkete tomatene som får ligge i 10-15 minutter. Hell av væsken og kutt i terningenr. Dypp tomatene i kokende vann, overfør til iskaldt vann og fjern skinn samt frø, kutt i terninger.

Bland alt i en glassbolle og la stå kaldt i to timer. Ta ut av kjøleskapet en stund før servering. Sil av saften som har dannet seg i bollen.

Couscousen:
Kok opp kraft eller buljong. Tilsett couscous og la trekke under lokk i 10-15 minutter. Bland i asparges, paprika, mynte og olivenolje. Bland lett slik at couscousen blir luftig. Smak til med salt.

Anrett som følger:
Legg couscous på hver tallerken. Deretter et fiskestykke oppå og til slutt en skje med salsa. Drypp den silte og oppvarmede marinaden rundt. Server resten av salsaen ved siden av.

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Norgesfavoritten Weinert utvider stadig
+
Ukens vin

Norgesfavoritten Weinert utvider stadig

Med både chardonnay, chenin blanc og rosévin i porteføljen samt pinot noir fra Patagonia, har mye skjedd samtidig som Weinert er trofast mot konseptet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Se alt det gode du kan lage med blomkål
Guide

Se alt det gode du kan lage med blomkål

Her får du 10 lettlagde oppskrifter hvor denne fantastiske råvaren er i høysetet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Hekta på Antikken? Fyll glassene med disse vinene
+
Godbiter i pollisten

Hekta på Antikken? Fyll glassene med disse vinene

Gresk vin er i vinden og noen er mer klassiske enn andre. Disse er dessuten knallgode kjøp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Sjelden og rimelig rødvin som skapt for sommervarme
+
Ukens vin

Sjelden og rimelig rødvin som skapt for sommervarme

Den er saftig og leskende med moderat alkohol og et bredt bruksområde. På 60+ pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Pimp en grillkylling fra butikken med sommerlig frukt
Dagens rett

Pimp en grillkylling fra butikken med sommerlig frukt

Mens vi venter på den norske fruktsesongen, bruker vi mango og nektariner som det bugner av i butikkene om dagen - og noen søte norske småtomater.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Focaccia Pugliese gir deg alt det du liker best i en munnfull
Dagens rett

Focaccia Pugliese gir deg alt det du liker best i en munnfull

Og det helt uten å gå veien om proteiner fra fisk eller kjøtt. Focaccia stekt som en tykk pizza og med poteter i deigen gir god metthetsfølelse og et smil om munnen.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her