Brosme i minestronesuppe
Foto: Synøve Dreyer

Brosme i minestronesuppe

Supersunn festmat som inneholder masse sjømat, grønnsaker, og grove karbohydrater, og har i tillegg lite mettet fett, sukker og salt.

Fremgangsmåte

Skjær brosme i serveringsstykker. Kok opp rikelig med lettsaltet vann i en kasserolle. Ha i brosmestykkene, skru av varmen og la det trekke til fisken så vidt begynner å flake seg ca. 6 minutter. Vannet skal ikke koke opp, men holde seg like under kokepunktet.

Minestronesuppe:
Grovhakk løk, og finhakk hvitløk, persille og gressløk. Skjær grønnsakene i like store terninger, ca. 0,5 cm store. Varm olivenolje i en kasserolle, og fres løk og hvitløk blank. Tilsett kyllingkraft og kok opp. Ha i potetterninger og makaroni, og la det koke i 8 minutter. Tilsett resten av grønnsakene og bønner, og la det koke i 4 minutter. Smak til med salt og pepper, og ha i persille og gressløk rett før servering.

Pesto:
Rist pinjekjerner i en tørr stekepanne og avkjøl. Kjør pinjekjerner, basilikum, hvitløk, parmesan, olivenolje og sitronsaft glatt i en blender eller med en stavmikser. Smak til med salt og pepper, og spe på med mer olivenolje dersom du ønsker en bløtere konsistens.

Hell minestronesuppe i dype tallerkener og ha fisken på toppen. Ha en skje pesto over hvert fiskestykke.

Tips:
Om ikke brosme - som er en veldig hvit og lekker fiskesort - er å finne i din fiskedisk, fortvil ikke, for så vel torsk som sei kan brukes.

Tips:
Har du dårlig tid kan du kjøpe ferdig pesto i butikken.

Se våre andre oppskrifter med brosme

Lyst på en annen fiskesuppe så se her

Her finner du mange flere deilige supper

9 lettlagete supper å ta med på tur

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Godfisk.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Kvinnedagsmenyen skal feires med noe ekstra godt
Dagens rett

Kvinnedagsmenyen skal feires med noe ekstra godt

Om du ikke feirer 8. mars, vil du likevel overbevises av disse to oppskriftene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Noen ganger smaker det helt klassiske aller best - som en reinsdyrstek med viltsaus og hasselbackpoteter
Dagens rett

Noen ganger smaker det helt klassiske aller best - som en reinsdyrstek med viltsaus og hasselbackpoteter

Det finnes knapt noen bedre søndagsmiddag enn nettopp en viltstek - snakk om en perfekt avslutning på uken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Denne baroloen ser du ikke så ofte – så benytt sjansen
+
Godbiter i pollisten

Denne baroloen ser du ikke så ofte – så benytt sjansen

Den kommer fra en La Morra-vinmark som skiller seg ut.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Test ulike uttrykk for Wachau-grüner til utrolig god pris
+
Ukens vin

Test ulike uttrykk for Wachau-grüner til utrolig god pris

Deres friskhet, fruktighet og ulik grad av terroiravtrykk gjør dem til supre matviner. Og perfekte til å møte våren med.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Sats på dette kjappe alternativet til fredagskosen
Dagens rett

Sats på dette kjappe alternativet til fredagskosen

Pitabrød fylt med med krydret svinekjøtt er et supert alternativ til fredagstacoen eller når du bare har det travelt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Cosmopolitan er en selvfølge på kvinnedagen - her med noen vrier
Ukens drink

Cosmopolitan er en selvfølge på kvinnedagen - her med noen vrier

Drinken Cosmopolitan kalles ofte litt nedlatende for en "jentedrink", men det er ikke på grunn av smaken og styrken for den har godt med personlighet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her