Hasselnøttmousse med fruktsauser
Foto: OlgaLepeshkina

Hasselnøttmousse med fruktsauser

Denne lekre hasselnøtt- og sjokolademoussen er perfekt følge til friske fruktsauser.

Fremgangsmåte

Sett hasselnøttene i stekeovn til de er lett brune og skallet løsner. Temperatur: ca. 170 grader. Tid: 25-30 min. Pass på, de skal ikke bli brent.

Hell nøttene i et klede og gni av skallet. Grovhakk nøttene i hurtigmikser. Ha ca. 2 ts av nøttene i bunnen av hver porsjonsform (f.eks. kaffekopper) slik at moussen etterpå lett slipper formen.

Smelt sjokoladen (sammen med evt kokosfett) over vannbad. Stivpisk kremfløten. Lag eggedosis av egg, eggeplommer og sukker. Bland først den smeltede sjokoladen med eggedosis og rør så i kremfløten og resten av hasselnøttene. Fyll moussen i formene og sett dem i kjøleskap i minst tre timer.

Mos fruktene hver for seg i hurtigmikser og smak til med sukker og sitronsaft.

Anretting og pynting:
Skjær med en liten kniv rundt kanten av formen og veiv moussen på tallerken. Fordel jordbær og aprikossausen rundt og sprøyt en stripe med rømme i sausen. Trekk en knivspiss gjennom rømmen og sausene slik at et blandingsmønster oppstår.

Voilà, og du har en nydelig dessert.

Se våre andre oppskrifter på mousse

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli medlem av Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få ukens kake som nyhetsbrev 

 

Sendt inn av Cathrine Pettersen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Søndagsmiddagen er en førsommerlig kyllingfilet
Dagens rett

Søndagsmiddagen er en førsommerlig kyllingfilet

Saftig kyllingkjøtt pakket inn i spekeskinke som får følge av myk sommerkål, er en perfekt match. Prøv denne oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Mer smaksrikt enn dette skal vanskelig gjøres uten veldig mye arbeid
Dagens rett

Mer smaksrikt enn dette skal vanskelig gjøres uten veldig mye arbeid

Inviter til et skikkelig festmåltid med denne smaksrike vrien med stekt kveite, rekesaus, tomat og basilikum

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Den kuleste roséen er like kul i år
+
Godbiter i pollisten

Den kuleste roséen er like kul i år

Den er i tillegg et veldig godt kjøp, kommer i svært små kvanta og blir raskt utsolgt, så handle raskt. Eller velg den røde utgaven. Så er du klar for piknik.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta
+
Ukens vin

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta

De inneholder nemlig vin som er ment for en helt annen prisklasse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Fredagen er reddet med denne på menyen
Dagens rett

Fredagen er reddet med denne på menyen

Med denne enkle oppskriften vil du imponere også de kresne med dine kokkekunster.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Du behøver ikke være kommunist for å sette pris på denne drinken
Ukens drink

Du behøver ikke være kommunist for å sette pris på denne drinken

Og du behøver heller ikke være kommunist for å feire 1. mai. Med en drink som denne blir feiringen minneverdig.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her