Havrefletter
Foto: Esten Borgos

Havrefletter

Disse havreflettene kan spises slik som de er eller du kan dele dem i to og spise dem med pålegg, eksempel til matpakka eller som nistemat til turen.

Fremgangsmåte

  1. Kok opp 1 dl vann og hell dette over 50 g havregryn og 30 g havrekli for skolding.
  2. Varm opp melken til 25 grader og ha i gjær.
  3. Ha mel, havregryn, salt og sukker i en bolle og hell deretter i væsken. Elt i 10 minutter. Ha så i «skoldingen» og elt videre i 2-3 minutter.
  4. Tilsett til slutt smøret. Når smøret er eltet inn i deigen, setter du den til å heve i 30 min på et lunt sted.
  5. Vei opp 80-100 g deig per flette.
  6. Lag en strimmel på ca 30 cm. Ta høyre ende og legg 2/3 bakover på punktet som deler strimmelen i 1/3. Slik at du får en løkke. Venstre ende skal inn i løkken.
  7. Løkken snurres rundt en gang og venstre ende legges under her. Du har nå laget en enflette som ligger opp ned. Snu enfletten og legg den på bakepapir.
  8. Rull fletten på fuktig papir og ha havre oppå.
  9. Sett på bakeplate til etterheving. Ca 40 min. 
  10. Stekes midt i ovnen i 10 min ved 225 grader.
Tips: Legg plastfolie over baksten når den skal etterheves. Det gir et flott resultat på baksten.
 
Tips: Disse havreflettene kan spises slik som de er eller du kan dele dem i to og spise dem med pålegg
 
 

Kilde Aperitif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Herlig billig rødvin for flere enn katteelskere
+
Ukens vin

Herlig billig rødvin for flere enn katteelskere

«Kattevin» behøver altså ikke komme fra en boks (som til info er en av bestselgerne i trelitersformatet), og denne holder et høyere kvalitetsnivå enn de fleste boksviner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Brokkolisuppe med kokosmelk og sprøstekt halloumi er en svært god kombinasjon
Dagens rett

Forsiden akkurat nå - 3

Disse vinene ser du bare her
+
Godbiter i pollisten

Disse vinene ser du bare her

Det er ikke bare fordi de er sjeldne, men selvsagt først og fremst fordi de er noen riktige godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Høstferiens beste trelitere
+
Ukens vin

Høstferiens beste trelitere

De kommer fra Californias sentrale kystnære vinmarker og finnes på et pol nær deg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Smak 36 år gammel vin fra topprodusent
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Smak 36 år gammel vin fra topprodusent

Bli med på en unik vinsmaking den 29. oktober, hvor du kan smake en sjelden samling Rioja-viner helt tilbake til 1990 fra det verdensberømte vinhuset.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Slik har hi-tech og menneskelig luktesans minimert korkproblemet
+

Slik har hi-tech og menneskelig luktesans minimert korkproblemet

Faren for ødelagt vin på grunn av dårlig korkkvalitet er nærmest minimert, med de siste årenes investeringer i teknologi. Vi ser på hvordan hi-tech og menneskelig luktesans kombineres for å tilby vinprodusenter bærekraftig framstilte vinkorker.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her