Havrefletter
Foto: Esten Borgos

Havrefletter

Disse havreflettene kan spises slik som de er eller du kan dele dem i to og spise dem med pålegg, eksempel til matpakka eller som nistemat til turen.

Fremgangsmåte

  1. Kok opp 1 dl vann og hell dette over 50 g havregryn og 30 g havrekli for skolding.
  2. Varm opp melken til 25 grader og ha i gjær.
  3. Ha mel, havregryn, salt og sukker i en bolle og hell deretter i væsken. Elt i 10 minutter. Ha så i «skoldingen» og elt videre i 2-3 minutter.
  4. Tilsett til slutt smøret. Når smøret er eltet inn i deigen, setter du den til å heve i 30 min på et lunt sted.
  5. Vei opp 80-100 g deig per flette.
  6. Lag en strimmel på ca 30 cm. Ta høyre ende og legg 2/3 bakover på punktet som deler strimmelen i 1/3. Slik at du får en løkke. Venstre ende skal inn i løkken.
  7. Løkken snurres rundt en gang og venstre ende legges under her. Du har nå laget en enflette som ligger opp ned. Snu enfletten og legg den på bakepapir.
  8. Rull fletten på fuktig papir og ha havre oppå.
  9. Sett på bakeplate til etterheving. Ca 40 min. 
  10. Stekes midt i ovnen i 10 min ved 225 grader.
Tips: Legg plastfolie over baksten når den skal etterheves. Det gir et flott resultat på baksten.
 
Tips: Disse havreflettene kan spises slik som de er eller du kan dele dem i to og spise dem med pålegg
 
 

Kilde Aperitif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Santa Barbara-pinot til knallpris
+
Ukens vin

Santa Barbara-pinot til knallpris

Den får druer fra noen av «gullkystens» beste vinmarker uten at det reflekteres i prisen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Hvis du trodde fårikål er det samme over hele landet, ta en titt på disse oppskriftene
Guide

Hvis du trodde fårikål er det samme over hele landet, ta en titt på disse oppskriftene

Den tradisjonelle, velsmakende fårikålen kommer i mange forskjellige varianter alt etter hvor i landet du befinner deg - se oppskriftene her.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Uberkule tyske kultviner
+
Godbiter i pollisten

Uberkule tyske kultviner

Ikke uventet er de signert en som gjør akkurat slik det passer ham.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep
+
Ukens vin

Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep

2025 er årgangen som ikke bare har gitt denne storselgeren ekstra fylde, men som også vil overbevise de som ikke er så fan av riesling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

En reise i fårikålens verden - du blir overrasket over hvor mange vrier som finnes
Guide

En reise i fårikålens verden - du blir overrasket over hvor mange vrier som finnes

Noe av det beste med høsten er årets ferske lammekjøtt i skjønn forening med høstens grønnsaker, i dette tilfellet kålen. Mange flotte og varierte oppskrifter venter på deg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Under fotball-VM var det lagarbeid i verdensklasse også på kjøkkenet
+

Under fotball-VM var det lagarbeid i verdensklasse også på kjøkkenet

Møt Aron Espeland som sammen med Eirik Tufte og fotballandslagskokk Christian Karlsson, sørget for årets mest omtalte måltider. Og som skal fortsette å sørge for et perfekt kosthold for landslaget.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her