Helstekt kalkunbryst eller biffer med hvitvinsdampede neper, sjalottløk, sopp og spinat i en kremet saus
Foto: zia_shusha

Helstekt kalkunbryst eller biffer med hvitvinsdampede neper, sjalottløk, sopp og spinat i en kremet saus

Kalkunkjøtt er magert og trives veldig godt sammen med grønnsaker og en kremet saus.

Fremgangsmåte

  1. Helstekt kalkunbryst: Pensle kalkunbrystet med smeltet smør tilsatt salt og pepper. Stek brystet i ovnen ved 180 °C i ca. 30 minutter. La hvile 15 minutter før det skjæres opp i tynne skiver.
  2. Kalkunbiffer: Skjær kalkunbrystet i porsjonsbiter a 150 gram. Stek i smør på begge sider. Smak til med salt og pepper. La hvile i 5 minutter før servering. Kok ut pannen med litt hvitvin og ta vare på stekesjyen.
  3. Hvitvinsdampede neper, sjalottløk og sopp: Vask og skrell nepene. Riv dem i tynne strimler på en matprosessor eller på et rivjern. Skjær sjalottløk i tynne båter og sopp i tynne skiver. Ha alt i en ildfast form. Hell over vin og tilsett stekesjy. Sett formen inn i stekeovnen ved 180 °C og damp grønnsakene i ca. 5 minutter. Rør inn spinaten slik at den "smelter". 
  4. Kremet saus: Hell hvitvin og kraft i en kjele. Tilsett også sjy fra grønnsakene. Kok inn til to tredeler. Tilsett fløte og kok inn til sausen tykner. Smak til med salt, pepper og sitronsaft.
  5. Rør inn sausen i grønnsakene og legg kalkunbiffene oppi. 

Lekre oppskrifter med kalkun

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Madeira på en helt annen og like fullt unik måte
+
Godbiter i pollisten

Madeira på en helt annen og like fullt unik måte

Tørr bordvin fra Madeira vekker stadig større interesse – og denne er et strålende bevis på hva øya langt ute i havet kan by på.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Unikt historisk besøk i basishyllene i november
+
Tester

Unikt historisk besøk i basishyllene i november

Vi snakker om den opprinnelige "hellige vinen" vinsanto fra Santorini som finnes i et begrenset antall flasker. Begrenset antall gjelder også andre av godbitene i basis i november, så julehandelen kan starte allerede nå.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Knallgod barolo for pengene
+
Godbiter i pollisten

Knallgod barolo for pengene

Denne har bare økt med en hundrelapp på 10 år.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Fortsatt kampklar – med ny etikett – og på et pol nær deg
+
Ukens vin

Fortsatt kampklar – med ny etikett – og på et pol nær deg

Denne sørafrikanske hvitvinen har fått mye uønsket oppmerksomhet – men nå er kritikken stilnet – og vinen er et like godt kjøp som alltid.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Prøv en eksotisk vri på gulrotkaken
Ukens kake

Prøv en eksotisk vri på gulrotkaken

Denne gulrotkaken har fått smak av likøren laget av den sørafrikanske frukten marula.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Som landets beste restaurant er Kvitnes Gård samtidig Norges kandidat til The Nordic Prize 2025

Kvitnes Gård er Norges kandidat til The Nordic Prize 2025. I februar faller den endelige dommen. Da blir det kanskje norsk seier for fjerde gang på rad.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her