Helstekt kylling med 40 hvitløksfedd og sitron
Apéritif

Helstekt kylling med 40 hvitløksfedd og sitron

Dette er en klassisk kyllingoppskrift du bare må prøve, for har du først smakt den, er du solgt, de 40 hvitløksfeddene til tross.

Fremgangsmåte

  1. Ta ut kyllingen og skyll den i kaldt vann. Tørk kyllingen godt med papir og krydre den innvendig og utvendig med salt, pepper, litt tørket timian og eventuelt estragon.
  2. Vask sitronene godt og del dem opp i båter. Fyll kyllingen med ½ sitron i båter, laubærblad, hakket frisk timian og 15 - 20 hvitløksfedd som du knuser lett med flatsiden av en kniv.
  3. Brun kyllingen på alle sider over middels høy varme i litt smør i en panne.
  4. Ha litt smør i bunnen av en ildfast form/ jerngryte/ leirgryte eller liknende, og ha i resten av hvitløksfeddene og sitronene, grovkuttet løk og persillen som du river grovt.
  5. Legg den brunede kyllingen på toppen og ha litt smør i klatter over. Sett inn i forvarmet stekeovn ved 175 grader i ca 1½ time.
  6. Når kyllingen er ferdig (det kommer klar væske ut når du stikker en kniv inn i låret på kyllingen), tar du den ut og lar den hvile i minst 20 minutter før du deler den opp.
  7. Sil fra sausen i pannen og pisk gjerne inn litt kaldt smør.
  8. Server kyllingen med sausen, de karamelliserte hvitløksfeddene, ovnsstekte grønnsaker, ris, ristet brød eller couscous ved siden av.

Tips: Selv om du bruker mye hvitløk i denne retten karamelliseres disse ved steking og du får en herlig smak uten den sterke hvitløksaromaen mange ikke liker.

Dersom du bruker en leirgryte er det viktig at du setter den i vann i minst en ½ time før du bruker den.

De beste oppskriftene med kylling finner du her

Og finner du veldig mange andre spennende oppskrifter med kylling

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Med helgrillet indrefilet av storfe med frisk aspargessalat på menyen blir det fest
Dagens rett

Med helgrillet indrefilet av storfe med frisk aspargessalat på menyen blir det fest

Venter du storinnrykk i helgen, er dette noe som vil vekke begeistring hos så vel liten som stor.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Slike grillspyd er en innertier på varme sommekvelder
Dagens rett
Sjømatspyd

Slike grillspyd er en innertier på varme sommekvelder

Duften av grillet sjømat er sommer og ferie og er perfekt meny for midtsommerfesten som jo er starten på sommeren for de fleste.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Riesling og chardonnay slik du ikke kjenner den
+
Godbiter i pollisten

Riesling og chardonnay slik du ikke kjenner den

Det er ikke bare at disse vinene kommer fra en anonym adresse i Rheinhessen, men stilen bidrar til å skape ny interesse for Tysklands viktigste og hurtigst voksende vinstiler.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Topp sommerhvitvin for 200 kroner
+
Ukens vin

Topp sommerhvitvin for 200 kroner

Den har alt du trenger for å løfte sommermåltidet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Forsiden akkurat nå - 6

Er ripsene i hagen modne, skal du bake denne herlige sjokoladekaken
Ukens kake

Er ripsene i hagen modne, skal du bake denne herlige sjokoladekaken

Denne uken gir vi deg oppskriften på en kontrastfylt kake. En saftig mørk sjokoladebunn toppet med et tykt lag hvit krem og fristende røde rips.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her