Hjemmelaget vossakorv
Foto: Matprat/Richard Hauglin

Hjemmelaget vossakorv

Det er ingen kunst å lage sin egen vossakorv. Følg bare denne enkle oppskriften og du kan serve.

Fremgangsmåte

  1. Fårekjøtt/lammedeig og medisterdeig males sammen en gang på kvern med grov hullskive (6 mm). Bland i saltet og la det hele stå kaldt til neste dag. Har du ikke en kjøttkvern kan du snakke med slakteren din og få han til å kverne kjøtt for deg.
  2. Bland potetmel og krydder i kald kraft eller vann/melk. Elt deigen forsiktig mens den spes med blandingen. Deigen må ikke arbeides for mye.
  3. Skyll tarmen godt i håndvarmt vann og klem ut vannet, før den fylles med deig ved bruk av pølsestopperen. Man kan også bruke pølsehorn som kan settes på kvern/kjøkkenmaskin.
  4. Bind i 40 cm lengder. Pølsene røkes i for eksempel en ABU-røkovn, før de trekkes i lettsaltet vann i ca 20 minutter.

 De beste pølseoppskriftene

Her finner du alt du trenger som skal til for lykkes med julematen

Kjøtt
Ribbe Pinnekjøtt Kalkun Smalahove 
Drikkeforslag

Fisk
Lutefisk
 Torsk Kveite Sild Rakefisk Tilbehør 
Drikkeforslag

Koldtbord, pålegg og småretter
Pålegg
 Småretter Tilbehør Drikkeforslag  

Julekaker og desserter
Julekaker  Juledesserter Drikkeforslag

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Maptrat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Med denne vinen blir du overbevist om naturvinens selvfølgelige plass
+
Ukens vin

Med denne vinen blir du overbevist om naturvinens selvfølgelige plass

Mens mange har vendt naturviner ryggen*, er denne beviset på at konseptet ikke er en forbigående trend.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Nytt øl basis i juli: Sommerøl blir ikke bedre enn dette
+
Tester

Nytt øl basis i juli: Sommerøl blir ikke bedre enn dette

Siden det drikkes mye (kjedelig) øl i disse VM-tider, er det på tide å gå for et av alternativene blant sommerens nyheter i basisutvalget på polet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Riesling og chardonnay slik du ikke kjenner den
+
Godbiter i pollisten

Riesling og chardonnay slik du ikke kjenner den

Det er ikke bare at disse vinene kommer fra en anonym adresse i Rheinhessen, men stilen bidrar til å skape ny interesse for Tysklands viktigste og hurtigst voksende vinstiler.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Topp sommerhvitvin for 200 kroner
+
Ukens vin

Topp sommerhvitvin for 200 kroner

Den har alt du trenger for å løfte sommermåltidet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Plah satser spansk på Deich

Høsten 2028 åpner Terje Ommundsen og Tony Pedersen spansk grillrestaurant og vinbar på gamle Deichman – som nå heter Deich.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

I dag ferier vi helnorsk med sild og nypoteter. Og dette drikker du til
+
Guide

I dag ferier vi helnorsk med sild og nypoteter. Og dette drikker du til

En av sommerens vellykkete, om enn ikke like åpenbare, kombinasjoner er spekesild og nypoteter. Her i en modernisert utgave.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her