Il Farrotto - spelt og grønnsaker
Caroline Schøning på restaurant La Lampara i Lavagna

Il Farrotto - spelt og grønnsaker

Fremgangsmåte

La spelten ligge i vann over natten. Neste dager kokes spelten i vann med 2 hvitløksfedd: Sett på sterk varme. Når det koker, skru ned varmen, smak etter 30-45 min. Spelten skal være "al dente". Ta ut hvitløksbåtene og ha i salt før du heller ut vannet.

Skjær purren i tynne strimler og ha litt smør i en stekepanne, la det surre på middels varme i ca 10 min (purren skal ikke få farge).
 
Skrell auberginen (bruk potetskreller) og skjær i små firkanter. Stekes i olje på sterk varme. Skjær paprikaen i staver. Er du følsom for paprika, kan du fjerne skallet med potetskrelleren så den blir lettere å fordøye.
 
Underveis har du satt over litt vann med salt i. Når vannet koker, har du bønnene oppi og lar det koke. Hvis du ikke har på lokket hele tiden, holder grønnfargen seg bedre.

Når alle grønnsakene er stekt hver for seg, kan du blande dem. Ved å steke de hver for seg, beholder de sin egensmak. Sammen blir det som stuing. Salt alltid mot slutten.  Alt dette kan du lage dagen før.

Før serveringen tar du igjen frem stekepannen (hvis du ikke allerede har kylt den i panna på naboen etter at han har vært på døra minst åtte ganger for å finne ut hva slags fantastisk, ny oppskrift du prøver).
 
Smelt litt smør på middels varme. Ha så i spelten og så grønnsakene. La det surre ca 5 min og ha det over på serveringsfat.
 
Strø på rikelig med revet pecorino romano over, som smelter mens du bærer fatet inn i stuen hvor dine hylende begeistrede gjester venter. Ha en hyggelig aften!

Sendt inn av Caroline Schøning på restaurant La Lampara i Lavagna

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Den kuleste roséen er like kul i år
+
Godbiter i pollisten

Den kuleste roséen er like kul i år

Den er i tillegg et veldig godt kjøp, kommer i svært små kvanta og blir raskt utsolgt, så handle raskt. Eller velg den røde utgaven. Så er du klar for piknik.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta
+
Ukens vin

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta

De inneholder nemlig vin som er ment for en helt annen prisklasse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Knallkjøp som gir en annen smak av Etna
+
Godbiter i pollisten

Knallkjøp som gir en annen smak av Etna

Hos Al-Cantàra kombineres kunst og poesi med vinmaking og innimellom andre enn de vanlige druesortene i førersetet – og det smaker svært godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Er grillen klargjort? Skaff deg disse vinene til sesongstart
+
Ukens vin

Er grillen klargjort? Skaff deg disse vinene til sesongstart

200 kroner hver og alle gjør en jobb overfor vårens første grilling. Samtidig som de skiller seg klart ut i sin prisklasse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Autentiske italienske smaker på Villa Paradiso Frogner
Matkurs og vinkurs
Winedinner 20. mai i Oslo

Autentiske italienske smaker på Villa Paradiso Frogner

Ikke nøl med å dra på denne middagen. En meget spennende 5-rettes meny blir servert til 5 viner fra historisk vinhus.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Spesialpol: Som ventet får riesling konkurranse fra både chardonnay og pinot noir når Tyskland er tema
+
Tester

Spesialpol: Som ventet får riesling konkurranse fra både chardonnay og pinot noir når Tyskland er tema

Så selv om det er en god håndfull friske og konsentrerte 2024-rieslinger som er verd å sjekke ut, utfordres de både innen- og utenfra.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her