Kake med nøttebunn, solbærkompott, vaniljebavaroise og solbærglasur
Foto: Eva Brænd, Arild Kristiansen

Kake med nøttebunn, solbærkompott, vaniljebavaroise og solbærglasur

En nydelig kake som kombinerer de beste ingredienser og er vel verd den ekstra innsatsen.

Fremgangsmåte

  1. Nøttebunn:
  2. Pisk eggehvite og sukker til en løs marengs. Melis og  hasselnøtter kjøres i food processor.
  3. Bland melisen med de hakkete nøttene og rør dette sammen med marengsen. Fyll massen i en springform ( ca.18-20 cm) som har bakepapir i bunnen. Stekes lys gyllen ved 160 grader i ca 30 min.
  4. Solbærkompott:
  5. Kok opp vann og sukker. Tilsett ¾  av solbærene. Kok inn og sil. Tilsett resten av bæra og la de trekke i 10 minutter. Tilsett gelatin, avkjøl litt og legg deretter over nøttebunnen. Fryses.
  6. Thaitivanilje-bavaroise:
  7. Kok opp melken med sukker og vaniljestang. Bland så melken med eggeplommene og leger massen. Tilsett så gelatinen og sett massen til avkjøling i romtemperatur. Vend så inn fløtekremen. Fyll vanilje-bavaroisen i en bombeform, ca ¾ full, på toppen legges kompott og bunn som er frossen, med nøttebunnen øverst. Fryses i ca 3 timer.
  8. Solbærglasur:
  9. Gi alt et godt oppkok, sil og avkjøl. Rør opp med visp før bruk. Glasuren helles over kaka rett fra frys.

Se alt det deilige du kan bruke solbær til

Lyst til å bake en annen kake finner du veldig mange her

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få ukens kake som nyhetsbrev

Sendt inn av Espen Vesterdal LarsenKulinarisk Akademi

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Dette er blant vinene som er aller strengest kvotert på spesialslippet i august
+
Tester

Dette er blant vinene som er aller strengest kvotert på spesialslippet i august

Kultstatusen for de beste produsentene i flere av Loire-appellasjonene, øker jevnt og trutt. Det gjør også prisene, så det er nå det lønner seg å kjøpe.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Steinsopp er skogens konge - her får du vite hvorfor
Guide

Steinsopp er skogens konge - her får du vite hvorfor

Steinsoppen er rikere smaksmessig og enda mer fleksibel i kjøkkenet enn kantarellen. Og så liker den vinfølge med mye smak.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Kupp for sensommerlig rødvinskos
+
Godbiter i pollisten

Kupp for sensommerlig rødvinskos

Gamay fra Morgon (og en av de beste vinmarkene) er den perfekte rødvin for lune augustkvelder

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Herlig og seriøs økologisk hvitvin til super pris
+
Ukens vin

Herlig og seriøs økologisk hvitvin til super pris

Hvitvin fra Rhône som både har moderat alkohol, god friskhet og en veldig gunstig pris, er sjelden vare.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Bytt ut fredagstacoen med dette
Dagens rett
Saltimbocca av svin

Bytt ut fredagstacoen med dette

Saltimbocca lages vanligvis av kalv - omtrent som schnitzel, men mørt svinekjøtt fra låret fungerer også veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Lag en lekker italienskinspirert festmiddag med skinnstekt ishavsrøye
Dagens rett

Lag en lekker italienskinspirert festmiddag med skinnstekt ishavsrøye

Ishavsrøye er både delikat og lekker i smaken, samt lett å tilberede. Som i denne oppskriften som passer perfekt som helgemiddag.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her