Kalveschnitzel med erter og ansjos
Apéritif

Kalveschnitzel med erter og ansjos

Noen tenker på dette som østerrisk hverdagsmat, men det er i så fall en delikatesse kamuflert som hverdagsmat for retten er mektig god.

Fremgangsmåte

  1. Første steg er å dele kjøttet i skiver og banke det med det kjøkkenredskapet som egner seg best. Om du altså ikke har en kjøttbanker. Et tips er å bruke brødformen eller kjevla. Målet er å få kjøttet til å bli ca 1cm tykt og med lik tykkelse over det hele. 
  2. Neste steg er å ha et vispet egg på en tallerken og en med hvetemel. Du har allerede satt på ovnen og stekepannen må være varm før du har i halvparten av smøret. Det skal være lysbrunt før kjøttstykket legges oppi.
  3. Før det tar du kalvestykket med en gaffel og legger det først i egget med begge sidene og deretter i melet før du har det i stekepannen og steker det i ett til to minutter på hver side. Mel- og eggblandingen skal ha blitt til en gyllen skorpe før du er ferdig. 
  4. De grønne ertene koker du i fem minutter maks og smøret smelter du. 
  5. Nå er det bare anretning igjen. Ha schnitzelen på fatet med ertene og litt smelta smør.
  6. Skvis en skive sitron og strø en god dæsj maldonsalt over kalveschnitzelen før du pynter med ansjos til slutt. Hvor mye ansjos er avhengig av smak og behag. 

NB! Noen liker også å ha kokte poteter til denne retten.

Se flere spennende retter med kalveschnitzel her

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Fra denne kultprodusenten får du tre ulike viner til like super pris
+
Ukens vin

Fra denne kultprodusenten får du tre ulike viner til like super pris

Både hvit, rosa og rød Saumur er favoritter akkurat nå.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

På vei til fotball-VM? Her er det du skal ta med deg fra taxfreebutikken
+
Tester

På vei til fotball-VM? Her er det du skal ta med deg fra taxfreebutikken

Om skal du ikke dit, men åpen for gode kjøp og sjeldne viner og brennevin, er det likevel mye godt blant juninyhetene i taxfree.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Californiske viner med klar europeisk profil
+
Godbiter i pollisten

Californiske viner med klar europeisk profil

OMA har hentet hjem noen riktige godbiter fra noen av Californias beste vinmarker. Og hjulpet til med sin egen signatur.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Danker ut «brød-og-smør-vinene» på alle måter
+
Ukens vin

Danker ut «brød-og-smør-vinene» på alle måter

De er både billigere og mye bedre enn storselgerne samtidig som den bidrar til å hjelpe ansatte og bedrifter i restaurantbransjen på hjemmebane.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lar urtepannekaker og fyll dem  med laks og  crème fraîche
Dagens rett

Lar urtepannekaker og fyll dem med laks og crème fraîche

Kombinasjonen av røykt laks og pannekaker er sublim. Her er den tirsdagsvennlige oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Spesialpol juni: Få gode kjøp, men noen virkelige storheter og vellagrete klenodier bør vurderes
+
Tester

Spesialpol juni: Få gode kjøp, men noen virkelige storheter og vellagrete klenodier bør vurderes

Det vil si om 2-5 000 er ok å svi av for en flaske med edle bobler. Hvis ja, er det bare å forberede seg til å stå i kø.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her